Faz ı periodontal tedavinin kronik periodontitisli hastalarda tükürük β – galaktozidaz düzeyleri ve ağız kokusu üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of phase i periodontal treatment on oral malodour and salivary β – galactosidase levels in patients with chronic periodontitis
- Tez No: 474783
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TÜTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızın amacı ağız kokusu (AK) olan kronik periodontitisli, ağız kokusu olmayan kronik periodontitisli ve periodontal sağlıklı bireylerde plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), cep derinliği (CD), klinik ataşman seviyesi (KAS), halimeter değerleri (HMD), organoleptik ölçüm skorları (OLS), Winkel dil kaplama indeksi (WDKI) ve tükürük β – galaktozidaz düzeylerinin başlangıçta ve faz I periodontal tedaviden 1 ay sonra değerlendirilmesi ve faz I periodontal tedavinin parametreler üzerindeki etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmada yer alan ağız kokusu olan kronik periodontitisli (Grup1-AK(+); 25 hasta), ağız kokusu olmayan kronik periodontitisli (Grup2-AK(-); 25 hasta) ve periodontal olarak sağlıklı (Grup3-Kontrol; 25 hasta) bireylerde PI, GI, CD, KAS, HMD, OLS, WDKI ve tükürük β – galaktozidaz düzeyleri ölçümleri başlangıçta ve faz I periodontal tedaviden 1 ay sonra gerçekleştirildi. Kronik periodontitisli hastalar dil yüzeği temizliği konusunda bilgilendirildi.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to evaluate plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), halimeter values (HMV), organoleptic scores (OLS), Winkel tongue coating index (WTCI) and salivary β - galactosidase levels at baseline and 1 month after phase I periodontal therapy in chronic periodontitis patients with halitosis (H), chronic periodontitis patients without halitosis and periodontally healthy patients and also to investigate the effect of phase I periodontal therapy on these parameters. PI, GI, PPD, CAL, HMV, OLS, WTCI scores were recorded and salivary β - galactosidase levels were measured in the chronic periodontitis patients with halitosis (Group1-H(+); 25 patients), chronic periodontitis patients without halitosis (Group2-H(-); 25 patients) and periodontally healthy (Group3-Control; 25 subjects) individuals at baseline and 1 month after phase I periodontal treatment. Chronic periodontitis patients were informed about tongue cleaning during the therapy. Statistical analysis were performed (Significance level was declared at P < 0.05 for all statistical evaluations) .