Stresin periodontal hastalık ve tedavisi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of stress effects on periodontal diseases and treatment
  1. Tez No: 399278
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, stresin periodontal hastalık üzerinde etkilerini değerlendirmek ve psikososyal stresin cerrahi olmayan periodontal tedavi (NPT) sonucuna etkisini araştırmaktır. Çalışmaya, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Kliniğine çeşitli nedenlerden dolayı müracaat eden yaşları 38-55 arası değişen 50 yetişkin birey dahil edilmiştir. Çalışma protokolüne göre bireyler iki gruba ayrılmıştır. Periodontal sağlıklı 10 kişi I. grubu, kronik periodontitisli 40 kişi ise II. grubu oluşturmuştur. Çalışmamıza dahil edilen tüm bireyler çalışma protokolü hakkında bilgilendirilmiş ve onayları alınmıştır. Tükürük stres belirteçleri (kromogranin A, kortizol, α-amilaz, ve β-endorfin) ve Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ile Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) stres anketleri, stresin şiddetini belirlemek için kullanılmıştır. Hastalar stresli veya stressiz olarak ikiye ayrılmış; enflamatuvar belirteçler olan; IL-1β, IL-6 ve IL-10 analizi için dişeti oluğu sıvısı örnekleri toplanmıştır. Plak indeksi (PI), gingival indeks (GI) ve cep derinliği (CD) dahil olmak üzere klinik parametreler kaydedilmiştir. Tüm klinik ve biyolojik parametreler periodontal tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1.ayda tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of stress on periodontal disease and to investigate the effects of psychosocial stress on the outcome of non-surgical periodontal treatment (NPT).This study was performed with 50 adults, who applied to Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology for any reasons, ranging from ages 38-55. Participants were divided into two sub categories according to the study protocol. First group of participants were 10 people who were healthy, second group of participants were 40 people with chronic periodontitis, respectively. Stress markers (chromogranin A, cortisol, α-amylase, and β-endorphin) were measured from saliva. State-Trait Anxiety Inventory (STAI) and Hospital Anxiety and Depression (HAD) stress questionnaires were also used to determine stress severity. Patients were categorized as stressed and unstressed. The clinical parameters including plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD) and clinical attachment loss (CAL) were recorded and GCF samples were collected for analysis of GCF contents of IL-1β, IL-6 and IL-10 levels.