Çelik çaprazlı sistemlerle çelik plaka perde duvarların yatay yükler altında incelenmesi
Studying steel braced frames and steel shear walls under the lateral loads
- Tez No: 166365
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÇELİK ÇAPRAZLI SİSTEMLERLE ÇELİK PLAKA PERDE DUVARLARIN YATAY YÜKLER ALTINDA İNCELENMESİ ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, çelik yapılardaki merkezi çaprazlı çerçeveler, dışmerkezi çaprazlı çerçeveler ve plakalı perde duvarlı çerçeveli sistemler tanımlanmış ve bu sistemlerle oluşturulan örnek 15 adet yapı ağırlık ve yer değiştirme oranları açısından karşılaştırılmıştır. Yapıların kat planlan aynı olup, yükseklikleri ve çaprazlarıma şekilleri farklıdır. Örnekte ele alman 15 adet yapı 3 ayrı grup olarak oluşturulmuştur. I grup 5 katlı, 18,5 m yüksekliğindedir. II. grup 10 katlı, 37 m yüksekliğindedir. III. grup 15 katlı, 55,5 m yüksekliğindedir. Altı bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümü konu, amaç ve tarifleri kapsar. İkinci bölümde merkezi çaprazlı çerçevelerin tanımı, şekilleri, tersinir yükler altındaki davranışları ve süneklik düzeyleri tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde dışmerkez çaprazlı çerçevelerin tanımları, şekilleri, davranışlarını belirleyen özellikler tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde, çelik plaka perde duvarların tanımı, kullanımı ve sismik davranışları, laboratuar testleri, yönetmelik maddeleri, sismik tasarımlan üzerine bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, üç gruptan oluşan 15 adet yapı tanıtılmış, yapılmış olan elastik analizle ilgili genel bilgiler ve kabuller verilmiş, yapılara etkiyecek düşey yükler hesaplanmış, deprem yüklerinden oluşacak yatay yükler hesaplanmış, rüzgar yüklerinden oluşacak yatay yükler hesaplanmış, yapılara uygulanan yükleme kombinasyonları verilmiş, yapıların planı, kesiti ve üç boyutlu modelleri verilmiş, seçilen kesitler ve sonuç tabloları gösterilmiştir. Son bölümde, çalışmanın ana özellikleri ve sayısal incelemeden elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. XIV
Özet (Çeviri)
STUDYING STEEL BRACED FRAME SYSTEMS AND STEEL SHEAR WALLS UNDER THE LATERAL LOADS SUMMARY In this study presented as a Master of Science Thesis, in the steel structures, concentrically steel braced frames, eccentrically steel braced frames and steel plate shear wall frame systems are defined and 15 sample buildings composed of these systems are compared by according to both their weight and their displacement ratio. The structures have the same plan, on the other hand, their heights and their bracing systems are different than each other. The considered 15 sample buildings are made of 3 different groups. I. group 5-storey is 18,5 m height. II. group 10-storey-height is 37 m height. III. group 5 storey-height is 55,5 m height. The first chapter of the study, which is composed of six chapters, covers the description of the subject, aim and the scope. In the second chapter, the definition, the bracing types, the cyclic behaviors, and the ductility levels of concentrically steel braced frames are defined. In the third chapter, the definition, the bracing types, the properties which describe the behaviors of eccentrically steel braced frames are defined. In the fourth chapter, information related with the definition, usage and their seismic behavior, laboratory tests, code provisions, seismic design of plate shear walls are given. In the fifth chapter, 15 buildings made of 3 groups are defined, the general information and assumptions related with elastic analysis applied are given, vertical loads and the lateral loads applied to the structures by both earthquake and wind are evaluated, the load combinations are given, the plan, cross section and 3-D models are given, chosen sections and result tables are showed. In the last chapter, the main characteristic of the study and evaluation of the numerical results are presented. xv