Pulmoner arteriyel hipertansiyonlu hastalarda üst ekstremite aerobik egzersiz eğitiminin fonksiyonel egzersiz kapasitesi üzerine etkileri
Effects of upper extremity aerobic exercise training on functional exercise capacity in patients with pulmonary arterial hypertension
- Tez No: 474796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) pulmoner arter basıncındaki artış ile karakterize nadir görülen, kronik ve ilerleyici bir kardiyopulmoner hastalıktır. Çalışmanın amacı PAH'lı hastalarda üst ekstremite aerobik egzersiz eğitiminin egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları, solunum ve periferik kas kuvveti, fiziksel aktivite seviyesi, dispne, yorgunluk, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılmasıydı. Çalışma rastgellenmiş, kontrollü, ileriye dönük, çift kör planlandı. Eğitim grubundaki (EG) 11 hastaya 15-45 dk/gün, 3 gün/6 hafta üst ekstremite aerobik egzersiz eğitimi (maks.KH'nın %50-80'i) uygulandı. Kontrol grubundaki (KG) 11 hastaya 6 hafta boyunca alternatif kol hareketleri ve solunum egzersizleri verildi. Fonksiyonel egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları, solunum ve periferik kas kuvveti, dispne, yorgunluk, fiziksel aktivite seviyesi, yaşam kalitesi ve depresyon seviyesi egzersiz eğitimi öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Her iki grubun başlangıç özellikleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Pulmonary arterial hypertension (PAH) is a rare, chronic and progressive cardiopulmonary disease characterized by elevated pulmonary arterial pressure. We aimed to investigate the effects of upper extremity aerobic exercise training (AET) on exercise capacity, pulmonary function, respiratory and peripheral muscle strength, physical activiy levels, dyspnea, fatigue, depression and quality of life. A prospective, randomised controlled, double-blinded study was performed. Eleven patients in AET group applied upper extremity AET (50-80% of maxHR), 15-45 min/day, 3 days/6 weeks. Eleven patients in control group (CG) applied alternating upper extremity and breathing exercises for 6 weeks. Functional exercise capacity, pulmonary function, respiratory and peripheral muscle strength, dyspnea, fatigue, physical activity levels, quality of life and depression were evaluated before and after. Baseline characteristics were similar in groups (p>0,05).