Pulmoner arteryel hipertansiyonlu hastalarda nöromusküler elektrik stimülasyonunun etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of neuromuscular electrical stimulation in patients with pulmonary arterial hypertension
- Tez No: 494401
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Pulmoner arteryel hipertansiyonlu (PAH) hastalarda nöromusküler elektrik stimülasyonunun (NMES) başta periferal kas kuvveti olmak üzere diğer fiziksel ve psikososyal değişkenler üzerine etkilerinin incelenmesiydi. Yöntem: Randomize kontrollü değerlendirici kör dizayndaki araştırmaya tedavi ve kontrol grubu olmak üzere 31 PAH hastası dâhil edildi. Tedavi grubuna bilateral deltoid ve kuadriseps femoris kaslarına 3 gün/hf, 8 hafta 50 Hz'lik NMES uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası hastaların üst ve alt ekstremite kas kuvveti, solunum kas kuvveti, kas kesit alanı ve kalınlığı, artırma basıncı ve nabız dalga hızı, egzersiz kapasitesi, yürüme hızı, fonksiyonel mobilite ve denge performansları, aktivite denge güveni, postürografik denge, anksiyete, depresyon, yorgunluk algılamaları, fiziksel aktivite seviyesi, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kaliteleri değerlendirildi. Bulgular: Toplam 22 hasta (tedavi=11, kontrol=11) sekiz haftalık izlemi tamamladı. Hasta grupları arasında demografik ve klinik özellikler bakımından anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of neuromuscular electrical stimulation (NMES) on peripheral muscles and other physical and psychosocial variables in patients with pulmonary arterial hypertension (PAH). Method: This assessor blind randomized controlled trial included 31 patients with PAH divided as treatment and control groups. For the treatment group, NMES was applied to the bilateral deltoid and quadriceps femoris muscles with 50 Hz for 3 days/week, 8 weeks. Before and after the treatment, the upper and lower limb muscle strength, respiratory muscle strength, muscle cross-sectional area and thickness, augmentation index and pulse wave velocity, exercise capacity, walking speed, functional mobility and balance performances, balance confidence, posturographic balance, anxiety, depression, fatigue perceptions, physical activity level, activities of daily living and quality of life were evaluated. Results: In total, 22 patients (treatment=11, control=11) completed the eight-week follow-up. There was no significant difference in the demographic and clinical characteristics between the patient groups (p>0.05).