Fetusta ve yetişkin kadavralarda elin vasküler ve nöral anatomisinin incelenmesi
Evaluation of vascular and neural anatomy of the hand in fetuses and adult cadavers
- Tez No: 474813
- Danışmanlar: PROF. DR. AFİTAP ANIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızda, fetusta ve yetişkin kadavralarda elin vasküler ve nöral anatomisinin incelenerek bu yapıların normal anatomik yapısının ve varyasyonlarının saptanması amaçlandı. Bu amaçla, yetişkin kadavralara ait 20 adet el anatomik diseksiyon yöntemiyle, yaşları 18-20 hafta arasında değişen fetus'lara ait 10 adet el ise histolojik boyama yöntemiyle incelendi. Yetişkin kadavralara ait ellerin önce derisi kaldırıldı. Deri altı yağ dokusu temizlenerek aponeurosis palmaris uzaklaştırıldı. Arcus palmaris superficialis ile birlikte nervus ulnaris ve nervus medianus tanımlanarak anatomik yapıları ve varyasyonları değerlendirildi. Ayrıca bu yapıların anatomik yapısına, verdikleri dal sayısına ve bu dalların seyrine göre tiplendirilmeleri yapıldı. Bu işlemlerden sonra, arcus palmaris superficialis, nervus ulnaris ve nervus medianus bilek kıvrımından kesilerek parmaklara doğru kaldırıldı. Musculi lumbricales ve flexor kas tendonları ortamdan uzaklaştırıldı. Bunun yanı sıra, bölgedeki yağ ve bağ dokusu temizlenerek arcus palmaris profundus da tanımlandı ve bu arkın da anatomik yapısı ile varyasyonları değerlendirildi. Daha sonra, arcus palmaris profundus'un anatomik yapısı, verdiği dal sayısı ve bu dalların seyrine göre tiplendirilmesi yapıldı. Yapılan bu işlemler sonunda arcus palmaris superficialis 7, sinirler 4 ve arcus palmaris profundus ise 3 ana grup altında toplandı. Fetuslara ait eller ise usulüne uygun olarak parafin bloklara gömüldü. Daha sonra, parafin bloklardan 4 mikron kalınlığında kesitler alınarak 100 adet kesit Orcein-Picroindigocarmine, 100 adedi de Hematoksilen-Eosin boyası ile boyandı. Boyanan kesitler mikroskop altında incelenerek bazı anatomik yapılarla birlikte özellikle elin vasküler ve nöral anatomisi değerlendirildi. Orcein-Picroindigocarmine boyama yönteminin farklı dokuları farklı renklerde boyaması nedeniyle kesitlerde anatomik yapıların ayırt edilmesi konusunda Hematoksilen-Eosin boyama yöntemine göre daha elverişli olduğu saptandı. Çalışmamızda elde edilen verilerin özellikle anatomi eğitiminde yer alacağı ve nörologlara, cerrahlara, ortopedistlere, radyologlara, pediatrist ve anatomistlere gerek yapacakları çalışmalarda gerekse tanı ve tedavilerde yol göstereceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the vascular and neural anatomy of the hand in fetuses and adult cadavers and aimed to determine the normal anatomical structures and variations of these structures. For this purpose, 20 hands of adult cadavers were examined by anatomic dissection method and 10 hands of fetuses with ages between 18-20 weeks were examined by histological staining method. Firstly, the skin of the adult cadavers was removed. The subcutaneous fat tissue was cleaned and the palmar aponeurosis was removed. Superficial palmar arch, ulnar nerve and median nerve were identified and anatomical structures and variations of these structures were evaluated. In addition, classifications were made according to the anatomical structure of these structures, the number of branches they gave and course of these branches. After these procedures, the superficial palmar arch, ulnar nerve and median nerve were cut from the wrist fold and removed to the fingers. Lumbrical muscles and flexor muscle tendons were removed. Besides, the fat and connective tissue in this region was cleared and deep palmar arch was defined and anatomical structure and variations of this arch were evaluated. Subsequently, classification were made according to the anatomical structure of deep palmar arch, the number of branches it gave and course of these branches. At the end of these procedures, superficial palmar arch, nerves and deep palmar arch were grouped under 7, 4 and 3 main groups, respectively. Hands of fetuses were embedded in paraffin blocks in accordance with the procedure. Subsequently, sections with a thickness of 4 microns were taken from paraffin blocks, 100 samples were stained with Orcein-Picroindigocarmine and 100 samples were stained with Hematoxylen-Eosin stain. Dyed sections were examined under a microscope, vascular and neural anatomy of the hand were evaluated in particular with some anatomical structures. It has been found that Orcein-Picroindigocarmine staining method is more suitable for differentiating the anatomical structures in the sections than the hematoxylen-eosin staining method because its property of dying different tissues in different colors. We believe that the data obtained in our study will be included in the education of anatomy and will lead neurologists, surgeons, orthopedists, radiologists, pediatricians and anatomists both in their studies and diagnosis and treatment.