Atipik menenjit/ensefalit tanısı almış hastalarda, enterovirüsler, herpesvirüsler (1, 2, 6, 7), flavivirüsler ve flebovirüslerin polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile araştırılması
Investigation of enteroviruses, herpesviruses (1, 2, 6, 7), flaviruses and phleboviruses in patients with atypical meningitides/encephalitis by polymerase chain reaction
  1. Tez No: 474814
  2. Yazar: AYLİN ALTAY KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM BOZDAYI, DOÇ. DR. KORAY ERGÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Microbiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, atipik menenjit/ensefalitli hastalarda, PZR yöntemi ile herpesvirüsler (tip 1,2,6,7), enterovirüsler (EV), flavivirüsler ve flebovirüslerin araştırılması ve epidemiyolojik veri elde edilmesi amaçlanmıştır. Ankara'da iki farklı hastanenin Çocuk Enfeksiyon Bölümü'ne Ekim 2011-Aralık 2015 tarihleri arasında nörolojik şikayetlerle başvuran, 0-18 yaş arasındaki 100 hastadan beyin omurilik sıvısı (BOS) örnekleri toplanmıştır. Nükleik asit ekstraksiyonu ve cDNA sentezi için ticari kitler kullanılmıştır. HSV1/2 gerçek zamanlı PZR (LightCycler® HSV1/2 QualKit, Roche, Almanya); enterovirüsler, flavi- ve flebovirüsler geleneksel PZR yöntemi ile araştırılmış ve ayrıca çeşitli menenjit etkenlerini saptayabilen gerçek zamanlı multipleks PZR yöntemi (MeningoFinder® 2SMART, Hollanda) kullanılmıştır. Çalışılan 100 örneğin 7'si (%7) viral etkenler (2 HSV1, 4 HHV6, 1 EV) açısından pozitif; diğer etkenler negatif bulunmuştur. HHV6 pozitif saptanan 4 hastanın 2'si 1-6 aylık, 1'i 13-36 aylık ve diğeri ise 4-6 yaş grubundadır. HHV6 pozitif hastaların 3'ü menenjit, 1'i viral ensefalit; HSV1 pozitif hastalar viral ensefalit; EV pozitif hasta ise menenjit ön tanısı almıştır. Merkezi sinir sistemi enfeksiyonlarında çok sayıda virüs etken olabilmektedir ve etkeni saptanabilen olgu sayısı düşüktür. HSV1 viral ensefalit etkenleri arasında başlarda yer alsa da, HHV6 ile nadir karşılaşılmaktadır. Ayrıca HHV6'nın etken olma durumu, latent bir virüs olması nedeniyle her olguda kesin değildir. Yine de bu etkenlerin, MSS enfeksiyonlarında rolü olabileceği için, tanı algoritmalarında değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the impact of enteroviruses (EV), herpesviruses (types 1,2,6,7), flaviviruses and phleboviruses in patients with atypical meningitis/encephalitis and to obtain epidemiological data. One hundred cerebrospinal fluid (CSF) specimens were collected from 100 patients (age:0-18) that presented with neurological complaints at Paediatric Infections Clinics of two hospitals in Ankara from October 2011 to December 2015. Commercial kits were used for nucleic acid extraction and cDNA synthesis. A commercial real time PCR assay (LightCycler® HSV1/2 QualKit, Roche, Germany) was employed for HSV1/2 detection; enteroviruses, flaviviruses, phleboviruses were investigated by in house PCR methods. Also a commercial real time multiplex PCR method (MeningoFinder® 2SMART, The Netherlands), which can detect various meningitis agents, was used. A total of 7 specimens (7%) were positive for viral agents (2 HSV1, 4 HHV6, 1 EV) and other agents tested were negative. Two of HHV6 positive patients were 1-6 months old, 1 was 13-36 months old and the other was 4-6 years old. HHV6 was detected in 3 patients with meningitis, in 1 patient with viral encephalitis, HSV1 was detected in 2 patients with viral encephalitis and EV positive patient had meningitis. Many viral agents can cause central nervous infections and detectable number of cases is low. Although HSV1 is the most common agent in viral encephalitis cases, HHV6 is a rare agent. Thus, these viral agents that might have a role in CNS infections, should be considered in diagnostic algorithms.