Evaluation of factors affecting mode choice of high-speed railway (HST) users in Turkey
Türkiye'de yüksek hızlı tren (YHT) kullanıcılarının tür seçimini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 474845
  2. Yazar: GÜLÇİN DALKIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye, şehirlerarası yolcu taşımacılığında mevcut karayolu hakimiyetini değiştirmek için 2009 yılından beri rekabetçi bir tür olarak Yüksek Hızlı Tren (YHT) hizmetlerini başlatmıştır. Mevcut durumda yedi şehri bağlayan dört YHT hattı bulunmakta ve 3 YHT hattı da inşaat aşamasındadır. Bu çalışma kapsamında 4 YHT istasyonunda yolcu anketi yapılmış olup, YHT yolcularının i) farklı seyahat amaçları için şehirlerarası tür seçimleri, ii) YHT koridorlarında tercih ettikleri alternatif ulaşım türleri, iii) gerçekleştirilen YHT seyahati ve iv) türel özellikler hakkında kullanıcı bakış açısı hakkında bilgi toplanması amaçlanmıştır. İlk olarak YHT kullanımını etkileyen faktörler betimleyici istatistikler ve ikili seçim modeli (YHT için bir sonraki en iyi alternatif) kullanılarak belirlenmiştir. İkili seçim modelleri kullanılarak mevcutta işletilen hatlar için YHT tercih olasılığı hesaplanmış ve yapım aşamasındaki hatlar için de tercih olasılığı tahmini yapılmıştır. Sonuçlar YHT kullanıcılarının çoğunlukla iş dışı (turizm, aile/arkadaş ziyareti vb.) amaçlarla seyahat ettiğini, maliyet ve seyahat süresinin yanı sıra YHT'nin sağladığı zaman tasarrufunun YHT seçimini etkilediğini göstermiştir. Mevcut düşük fiyatlandırma politikası, daha çok düşük gelirli grupların YHT tercihini açıklamaktadır. Ayrıca, zaman değeri (ZD) hem tüm YHT kullanıcıları için genel olarak hem de özel durumlar için (hat ve gelir bazlı olarak) hesaplanmış ve mevcut YHT bilet seviyesinden daha yüksek değerler bulunmuştur. Ancak, mevcutta işletilen hatlarının çoğunluğunun kısa mesafelerde hizmet verdiği ve güçlü bir havayolu alternatiflerinin olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Yolcu sayısını arttırmak için, fiyatlandırma politikası her bir hat için rekabet içindeki alternatif ulaşım türleri ve kullanıcı profili göz önüne alınarak geliştirilmelidir. Yaşlılar, öğrenciler vb. gibi farklı kullanıcı grupları için YHT bilet fiyatlarında yapılan indirimler, bu gruplarının düşük gelirli ve fiyatlandırmaya daha duyarlı olması nedeniyle devam ettirilmelidir. İnşaat aşamasında olan daha uzun YHT hatları (Ankara-İzmir, Bursa-İzmir ve Konya-İzmir) işletmeye açıldığında benzer değerlendirmeler yapılmalı ve modeller geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
To change the current road dominancy in the intercity passenger transportation, Turkey has been establishing High-Speed Rail (HSR) services as a competitive mode since 2009. Currently there are four HSR lines connecting seven cities and three HSR lines under construction. In the scope of this study, a passenger survey was conducted at four stations of the currently serving HSR lines to obtain data on i) intercity mode choices of HSR users for different trip purposes, ii) alternative modes preferred in HSR corridors iii) realized HSR trip and iv) user perspectives on modal service attributes (i.e. travel time, cost, safety, etc.). Firstly, factors affecting HSR usage was determined by using descriptive statistics and the binary choice model (for HSR versus next best alternative). Binary logit model results enabled to calculate the probability of HSR preference for the current lines and to make predictions for the preference of HSR users were carried out for the upcoming lines. The results revealed that HSR users mostly have non-business trip purposes (tourism, family/friend visits, etc.) and travelers are very sensitive to pricing and the travel time of HSR, especially to the travel time reduction caused by HSR. Current low ticket pricing policy is one of the reason encouraging high HSR usage by low income travelers (i.e. students). Secondly, value of time (VoT) calculated for HSR passengers both for general case and specific cases, would change not only by HSR line but also among travelers based on different income levels. However, it is important to keep in perspective that majority of the currently operating lines have been serving in short distances and they did not have air as a strong alternative. To increase ridership, the pricing policy must be developed carefully for each line based on competing alternative modes and the expected user profiles. Discounts made in HSR ticket prices for different traveler groups, such as seniors, students, etc. should be continued as these traveler groups were more likely the ones that are low income and sensitive to pricing. Similar evaluations and model development should be performed, when longer HSR lines (i.e. Ankara-İzmir, Bursa-İzmir or Konya-İzmir) which are under construction start to service in the near future.