Molecular investigation of therapeutical effects of ɣ tocotrienol conjugation therapy with doxorubicin on hepatocellular carcinoma cell line HEPG2
Karaciğer kanseri hücre hattında, ɣ-tokotrienol ajanının doxorubicin ile konjuge tedavisinin terapötik etkilerinin moleküler incelenmesi
  1. Tez No: 474892
  2. Yazar: İPEK ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ DEVRİM SON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyokimya, Biyoloji, Biophysics, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hepatosellüler karsinom (HCC) bir karaciğer öncü tümörüdür ve dünyada en çok görülen kanser türleri arasında 5. sırada, mortalite açısından ise 3. sırada yer almaktadır. Bununla birlikte, HCC tedavisinde kullanılan temel kemoterapötik ajan doxorubicin, tümör oluşumunun ilerlemesi ve tümör dokusunun fizyolojik özellikleri açısından terapötik stratejilerin geliştirilmesi için büyük önem taşımaktadır. Dahası, doxorubicin kullanımı ilacın kişide görülen yan etkilerini ve HCC hücreleri tarafından geliştirilen direncin amaçlanan etkisini göstermemektedir. Bununla birlikte, vitamin E türevleri, özellikle γ-tokotrienol açısından zengin fraksiyonlar, apoptoza neden olduğundan kanser hücreleri üzerinde anti-proliferetif ve inhibe edici etkiye sahiptir. Hücreler, γ-tokotrienol ve kemoterapi ilaçlarıyla birlikte işlem gördüklerinde sinerjik etki gözlenmiştir. Bu çalışmada, doxorubicin kemoterapötik ajan ile bir E vitamini türevi olan γ-tokotrienol kombinasyonunun karaciğer kanseri hücrelerinin moleküler mekanizması ve lipit metabolizmasında değişikliğe neden olduğunu gösterilmiştir. Çalışmalarımız sonucunda sözü edilen değişikliklerin, yalnızca doxorubicin kaynaklı yan etkilerin azaltılmasından değil, aynı zamanda HCC hücrelerinin kemoterapötik ajanlara daha duyarlı hale gelmesinden de kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is the fifth leading tumor of the liver tissue in terms of frequency of occurrence and third in terms of mortality. Even though, the most widely used chemotherapeutic agent doxorubicin in treatment of HCC had a great impact for development of therapeutic strategies preventing the progression of tumor formation and elucidating the physiological characteristics of tumor tissue. Moreover, use of doxorubicin minimizes the side effects of the drug in the individual and prevents the resistance developed by the HCC cells. However, vitamin E derivatives, especially γ-tocotrienol rich fractions have an anti-proliferative and inhibitory effect on cancer cells by several means, including evading the gained resistance of HCC cells to chemotherapic agents and inducing apoptosis. Furthermore, when cells were co-treated with γ-tocotrienol and chemotherapy drugs, synergistic effect was observed. In this study It has been shown that the combination of doxorubicin chemotherapeutic agent with γ-tocotrienol, which belongs to Vitamin E family of molecules, causes changes in the molecular mechanism of liver cancer cells and lipid metabolism. In this study, we have shown that these changes are caused not only by reducing the side effects caused by doxorubicin, but also by reversing the resistance of HCC cells for the actions of chemotherapeutic agents.