Conceptualization of positive pregnancy experience with the integration of mobile health technologies
Mobil sağlık teknolojilerinin entegrasyonu ile olumlu hamilelik deneyiminin kavramsallaştırılması
  1. Tez No: 474867
  2. Yazar: ASLI GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Mobil teknolojilerle birlikte geleneksel sağlık yönetimi ve hizmetleri ile ilgili konular yeniden tanımlanmaya başlamıştır ve akıllı telefonlar ile uygulamaları bu noktada başı çekmektedir. Özellikle sayısı hızla artmakta olan hamilelik uygulamaları geniş kapsamlı yararlarıyla birlikte piyasaya sunulmakta; ancak, bu uygulamaların hamilelerin yaşamlarına pürüzsüz şekilde entegrasyonu sağlanamamaktadır. Bu durum, mobil sağlık (m-sağlık) teknolojilerinin sadece bilgi sağlayıcı, karar verici ve problem çözücü olmalarının yeterli olmadığına işaret etmektedir. Aslında, m-sağlık teknolojileri bu durumun ötesine hamilelerin mutlu hissetmelerini sağlayarak ve iyilik hallerini bütünsel olarak arttırarak geçebilir. Hamilelik döneminde m-sağlık kullanımıyla ilgili bazı eğilimler ve faydalar literatürde örneklendirilmiştir. Yalnız, bu teknolojilerin niteliklerinin nasıl olması gerektiği detaylı tanımlanmamaktadır. Bu tez, hamilelerin gündelik yaşamlarındaki değişiklikleri ele almakta ve bu çerçevede özel olarak mobil hamilelik teknolojilerinin iyilik hali ve mutluluğu destekleyecek özelliklerini, hamileliğinin farklı üç aylık dönemlerinde (üç trimester) bulunan hamilelerle yapılan kullanıcı araştırmasıyla tanımlamaktadır. Çalışma temel olarak her hamilenin altı hafta süresince mobil hamilelik uygulaması kullanmasını ve bu süreçte her hamileyle yapılan çoklu röportajları kapsamaktadır. Sonuçlar ihtiyaçların, beklentilerin ve amaçların trimesterlara ve hamile tiplerine göre değiştiğini göstermektedir. Paralel olarak ve hamilelikte öne çıkan iyilik hali boyutları göz önünde bulundurularak, mobil hamilelik teknolojilerinde olumlu kullanıcı deneyimi boyutları ve ilişkileri, bunun yanı sıra, bu teknolojilerin içerik, etkileşim, görünüm ve fonksiyonla ilişkili özellikleri ve kapsamları ortaya koyulmaktadır. Ayrıca, çalışma sonuçlarından ve pozitif psikoloji literatüründen beslenerek, farklı hamilelerin iyilik hallerine ve mutluluklarına odaklanan tasarım tanımları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional health management issues are being redefined with diverse mobile technologies, and smartphones and applications have taken the lead. Particularly, increasing numbers of pregnancy applications have entered the market with farreaching benefits; yet, they fall short to be integrated into daily lives of pregnant women, which implies that mobile health (m-health) technologies should not be merely information providers, decision makers, or problem solvers. In fact, they should go beyond by making pregnant women feel happy and enhancing their wellness holistically. Certain benefits of and trends about m-health use during pregnancy have been exemplified in literature; however, detailed characteristics of them have not been identified. This dissertation identifies the changes in daily experiences of pregnant women, in general, and characteristics of mobile pregnancy technologies that can enhance their wellness and happiness, in specific, with a user research conducted with pregnant women in three different trimesters. The study involved the usage of a pregnancy application during six weeks, accompanying with multiple in-depth interviews with each pregnant woman. The results have shown that needs and expectations change according to different trimesters and pregnant women types. Correspondingly, positive user experience dimensions with mobile pregnancy technologies and their conceptual relationships, as well as content, interaction, appearance, and function related characteristics and scopes of mobile pregnancy technologies have been revealed paying attention to wellness dimensions during pregnancy. Moreover, feeding from the results of the study and positive psychology literature, design descriptions have been delivered that would focus on the wellness and happiness of different pregnant women.