Examination of pre-service chemistry teachers' competency in the field of environmental education and sustainable development
Kimya öğretmen adaylarının çevre eğitimi ve sürdürülebilir kalkınma alanındaki yeterliliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 474866
  2. Yazar: CEREN SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN, PROF. DR. GAYE TEKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, kimya öğretmenlerinin çevre eğitimi ve sürdürülebilir kalkınma ile ilgili yeterliklerini incelemektir. Bunu yaparken, üçyetkinlik alanına odaklanılmıştı, Bu üç alan: (i) içerik bilgisi, (ii) pedagojik içerik bilgisi, (iii) kimya okur yazarlığıdır. Çalışmanın verileri 2016-2017 bahar yarıyılı sonunda 24kimya öğretmeniadayındanelde edilmiştir. Veriler, açık uçlu sorular aracılığı ile toplanmıştır. Kullanılan ölçme aracı, 2011 yılında TC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kimya öğretmenleriiçin hazırlananözel alan yeterlikleri kullanarak tasarlanmıştır. Kimya öğretmeni adaylarınıncevaplarına kodlama şemaları geliştirilmiş ve çalışmanın sonuçları kodlamalara göre değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucu, kimya öğretmen adaylarınınÇevre Eğitimi ve Sürdürülebilir Kalkınma alanlarındaki yetkinlik düzeyinin sınırlı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore pre-service chemistry teachers' competency related to Environmental Education and Sustainable Development. In doing so, the frame was set to focus on three fields of competency: (i) content knowledge, (ii) pedagogical content knowledge, (iii) chemistry literacy. The data gathered from 24 pre-service chemistry teachers at the end of the spring semester of 2016-2017. Essay type questions was used as the source of data. The instrument was created by using the current competences of chemistry teachers constituted by Turkish Ministry of Education in 2011. According to answers of pre-service chemistry teachers coding scheme was created. Results of the study revealed that pre-service chemistry teachers have limited level of competency in the basis of Environmental Education and Sustainable Development.