Squence-structure relationships in globular proteins
Küresel proteinlerde dizin yapı ilişkisi
  1. Tez No: 47488
  2. Yazar: MİNE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İVET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yan grupların, model zincirlere ait konformasyon dağılımları üzerindeki etkileri incelenmiştir. İki ana faktör gözönünde bulundurulmuştur. İlk faktör entropiktir ve gevşek durumdaki yapıya olan eğilimi artırır. İkinci faktör ise enerjiye bağlıdır ve en düşük enerjiye ulaşmak için daha yoğun bir yapıyı destekler. Bu bölümde Monte Carlo zincir oluşturma modeli kullanılarak, birbirini kesmeyen proteinlerin iki boyutlu kafeste (on-lattice) simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Önce her atomuna bir birim uzunlukta yan grup bağlı olan 90 atomdan oluşan bir zincir modeli, sonra da her atomuna iki birim boyunda yan gruplar bağlanmış 50 atomluk ikinci bir model oluşturulmuştur. Enerjinin, konum uzaklığının, dairesel yarıçapın, sarmallarda ve beta-tabakalarda yer alan atomların sayısının dağılımları, iki model için de hesaplanmış ve ortalama değerler bulunmuştur. Yan grupların hacim kaplama dışında herhangi bir çekim kuvveti yokluğunda dahi, doğal konumu enerji bakımından daha avantajlı kıldığı bulunmuştur. Yan grupların varlığı doğal yapıyı seçmeye ve sabitleştirmeye yardım etmektedir. Sarmallara katılım yan grupların yokluğunda artmaktadır. Çekime bağlı etkileşimler sarmal oluşumunu desteklemektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, bir protein konformasyonu için pek çok alternatif dizin arasında doğal dizini belirlemesi beklenen bir yöntem açıklanmıştır. Bu yaklaşım bilinen protein yapılarından oluşan bir veri bankasından (Brookhaven Protein Veri Bankası) yararlanılarak, ortalama kuvvetlerin potansiyellerinin derlenmesine dayanır.Bu potansiyeller üç-boyutlu protein yapısında amino-asit dizilerinin toplam enerjilerini hesaplamak için kullanılmıştır. Dizinlerin veri bankasındaki yapılarının üzerine örülmesini temel alan bir yöntem uygulanmış ve veri bankasındaki dizinlerin kendi doğal yapılarında en düşük enerjiye sahip olup olmadıkları araştırılmıştır. Bu testlerdeki başarı kullanılan potansiyellerin küresel proteinlerin üç-boyutlu yapılarının kestirilmesinde kullanılabileceğini gösterecektir. 60 proteinlik bir veri grubu seçilmiştir. Bu gruptaki proteinlerin çoğu doğru olarak belirlenmiş ve basitleştirilmiş, bilgiye dayanan potansiyellerin küresel proteinler için verilmiş bir yapıya karşı gelen dizinin tanınmasında başarıyla kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Pek çok protein için uzun-mesafeli etkileşimlerin doğal yapıyı belirlemede daha önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis is composed of two parts. In the first part of this thesis the effect of side groups on the conformational distribution of model chains is investigated. Two major factors are considered. The first is entropic and favors loosely packed structures. The second is energetic and favors a dense packing, in order to reach the global energy minimum. Two-dimensional on-lattice simulations of self- avoiding protein chains are performed in this part using Monte Carlo chain generation method. First, a set of chains of 90 backbone atoms, with a side group of unit length appended to each backbone atom and then another set of chains comprising 50 backbone atoms having side groups of two units are generated. The distributions of energy, end-to-end distance, radius of gyration, and the number of atoms participating in helices and beta-sheets are estimated for both sets and the mean values are obtained. It is found that the existence of side groups, even in the absence of any attraction or interaction other than volume exclusion renders the native state energetically more favorable. The existence of side groups helps in selecting and stabilizing the native fold. The participation in helices is favored in the absence of side groups. Attractive interactions enhance the formation of helices. In the second part of the study, an approach which is expected to detect the native sequence of a protein conformation between a large number of alternative sequences is introduced. This approach is based on the compilation of potentials of mean force from a database of known protein structures, using Brookhaven Protein Data Bank (PDB). The potentials are used to calculate the total energy of amino acid sequences in a given three-dimensional protein structure. A method based on the“threading”of sequences through folding motifs of database structure is used and it is explored whether sequences from database have lowest energy when assigned the correct, native folding motif. Success in these tests would suggest that these potentials can be utilized in the prediction of the three-dimensional structure of the globular proteins. A set of 60 proteins is selected. Most of the proteins from data set are identified correctly and it is concluded that the simplified knowledge-based potentials can be satisfactorily used for recognizing the sequence corresponding to. a givenconformation for globular proteins. Long-range interactions are found to be more important for the determination of the native fold for most of the proteins.