A computational approach to the conformational equilibria of 2-substituted- 1,3-dithianes in solution
2-Sübstitüe-1, 3-ditianların çözeltideki konformasyonel dengesine hesapsal bir yaklaşım.
  1. Tez No: 47487
  2. Yazar: CENK SELÇUKİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET 2-Sübstitüe-1,3-ditianIarın konformasyonel dengesi Y = -C02H, -C02CH3, -SCH3, -N(CH3)2, -SC6H5, -COC6H5, -P(0)(C6H5)2 ve -P(S)(C6H5)2 sübstitüentleri kullanılarak çalışıldı. Geometri optimizasyonları sırasıyla önce gaz fazında daha sonra da çeşitli çözücülerde yapıldı. Bu optimizasyonlar MOPAC ve GEOMOS yazılımları ile yarı ampirik PM3 metodu kullanılarak yapıldı. Çözücü etkisi ile ilgili hesaplarda“cavity model”kullanıldı. Elde edilen sonuçların yorumlanmasında çözücü etkisi esas alınmıştır. Dipolar, sterik ve elektrostatik etkileşimlerin sübstitüentlerin aksiyel veya ekvatoryal tercihleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hesaplamalar sonucu elde edilen değerler deneysel değerlerle karşılaştırılmış ve genel olarak sonuçların uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The conformational equilibria of 2-substituted-1,3-dithianes with substituents Y = -C02H, -C02CH3> -SCH3, -N(CH3)2, -SC6H5, -COC6H5, -P(0)(C6H5)2 and -P(S)(C6H5)2 have been studied computationally. The complete geometry optimizations have been carried out sequentially in the gas phase and in different solvents. The programs MOPAC and GEOMOS with the semiempirical PM3 method have been used. The effect of the solvent has been taken into account by the“cavity model”. The effects of dipolar, steric, and electrostatic interactions on the axial/equatorial preference of the substituent have been investigated. The calculated results have been compared with the experimental values and good agreement has been obtained in general.