The effect of interactive simulation enriched inquiry learning instruction on ninth grade students' achievement in and attitude towards energy
Etkileşimli simülasyonla zenginleştirilmiş sorgulayıcı-araştırma yöntemin dokuzuncu sınıf öğrencilerin enerji konusundaki başarı ve tutumlarına etkisi
  1. Tez No: 474883
  2. Yazar: SEMA YILDIZ AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu çalışma, etkileşimli simülasyonla zenginleştirilmiş öğrenimin 9. sınıf öğrencilerinin enerji konusunda başarı ve tutumları üzerine etkisine öğretim yöntemleri olarak sorgulayıcı-araştırma ve açıklayıcı yöntemlerin nasıl katkı sağladıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bundan dolayı öğretim yöntemleri (sorgulayıcı-araştırma ve açıklayıcı yöntemler) ve simülasyon kullanımı (simülasyon kullanımı simülasyon kullanılmamaya karşı) arasında bir ayırım yapıldı ve bağımsız değişken olarak kullanıldı. Bu çalışmanın deseni, 4 uygulama grubundan oluşan, 2x2 faktöriyel deneysel çalışma olarak belirlendi. Bu gruplar: (1) simülasyonlu sorgulayıcı-araştırma yöntem grubu, (2) simülasyonsuz sorgulayıcı-araştırma yöntem grubu, (3) simülasyonlu açıklayıcı yöntem grubu ve (4) simülasyonsuz açıklayıcı yöntem grubu. Örneklem seçimi amaçlı bir şekilde, Ankara'nın Çankaya ilçesinde bilgisayar laboratuarı, yeterli bilgisayar sayısı ve bir öğretmenin dokuzuncu sınıf dersliklerinin sayısı (en az 4) mevcut olan okulların seçimiyle yapıldı. Daha sonra, bu çalışma iki Anadolu Lisesi'ndeki sekiz sınıfta 269 dokuzuncu sınıf öğrencisi ile birlikte 2014-2015 akademik yılı bahar döneminde gerçekleştirildi. Öğrencilerden veri toplamak için iki ölçme araçları: enerji ünitesi başarı testi ve enerji ünitesi tutum ölçeği kullanıldı. Bu araçlar, öğrencilerin enerji konusundaki başarı ve tutumlarını ölçmek amacıyla öntest, sontest ve kalıcılık testi olarak kullanıldı. Elde edilen veri Ortak Dağılımın Çok Değişkenli Analizi (MANCOVA) kullanılarak analiz edildi. Sonuç olarak şu bulgulara ulaşıldı: (1) sorgulayıcı-araştırma ve açıklayıcı grupları, başarı puanlarında sorgulayıcı-araştırma grupları lehine anlamlı farklılık göstermektedir, (2) simülasyonlu ve simülasyonsuz gruplar, başarı puanlarında simülasyonlu gruplar lehine anlamlı fark göstermektedir, (3) öğretim yöntemi ve simülasyon kullanımı arasında, başarı puanları için anlamlı etkileşim gözlemlenmekte ve özellikle simülasyon kullanımı başarı açısından sorgulayıcı-araştırma yönteminde daha çok işe yaramıştır, (4) tüm gruplar arasında enerji konusuna karşı tutum için anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research study is to explore how the inquiry learning instruction and the expository learning instruction as teaching methods contribute to the effect of interactive simulation enriched instructions (interactive simulation enriched inquiry learning instruction and interactive simulation enriched expository learning instruction) on ninth grade students' achievement in and attitude towards energy. Therefore, a distinction between teaching method (inquiry learning and expository learning) and simulation use (with simulation vs. without simulation) was made and they were used as independent variables. The design of the study is 2x2 factorial experimental design with four treatment groups: (1) an inquiry learning method with the simulation group, (2) an inquiry learning method without the simulation group, (3) an expository learning method with the simulation group, and (4) an expository learning method without the simulation group. The availability of the computer laboratory, number of the computers and number of ninth grade classrooms (at least 4) that a teacher instructs of the schools in Çankaya were used as criterions of purposive sampling procedure. Then, the study was conducted with 269 students from eight classes of two public Anatolian High Schools in the spring semester of 2014-2015.Two instruments were used to gather data: energy unit achievement test and energy unit attitude scale. These instruments were administered as pre-tests, post-tests and retention-tests and used for assessing students' achievement in and attitude towards energy. The data were analyzed by using Multivariate Analysis of Covariance (MANCOVA). The results revealed that: (1) inquiry and expository groups significantly differ in the achievement scores with a medium effect size, in favor of the inquiry groups, (2) with simulation and without simulation groups significantly differ in the achievement scores with a small effect size, in favor of the with simulation groups, (3) there is a significant interaction effect between teaching method and simulation use is observed for achievement scores, especially, simulation use have worked better with the inquiry method in increasing achievement scores with a small effect size, (4) no significant difference was found for attitude towards energy between the all groups.