Data mining approach for direct marketing of banking products with profit/cost analysis
Veri madenciliği ile banka ürünlerinin doğrudan pazarlamasının kar/maliyet tahlili
  1. Tez No: 474891
  2. Yazar: OZAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU, DOÇ. DR. PINAR KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde, doğrudan pazarlama bankalar gibi birçok ticaret alanı tarafından yaygın olarak kullanılan reklam metodudur. Ana amacı, yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak, promosyonların maliyetini en aza indirmek ve teklif edilen kampanyayı tercih eden en yüksek müşteri sayısına ulaşmaktır. Bu nedenle, hangi müşteriye bir ürün önerileceği, hangi ürün kendisine uygun olacağı ve promosyonun kendisine hangi kanalla sunulacağı ile ilgili karar vermek için büyük miktarda müşteri verisini toplamak ve işlemek gerekir. Bununla birlikte, olumlu müşteri yanıt oranları olumsuzlardan daha düşük olduğu için olumsuz veri örnekleri olumlu örneklere üstün gelir ve veri setinde dengesizliğe neden olur. Bu sorun, tanıtım için ürünün ve kanalın başarılı bir şekilde seçilmesini zorlaştırır. Bu nedenle yanlış öngörüler ve toplam maliyet değeri artarken gerçek tahminler ve toplam kar değerlerinde düşüş getirir. Bu tezde doğruluk oranını arttırırken, yatırım getirisini artırmak için kâr/maliyet oranını yükseltici yöntemler önerilmektedir. Önerilen yöntemler gerçek bir banka veri kümesi üzerinde uygulanmış olup, uygun ürünleri ve kanalları kullanarak müşterileri tahmin etmede başarılı kar/maliyet ve doğruluk oranları göstermektedir. Deney sonuçları, önerilen yöntemlerin toplam kar değerinde bir miktar azalmaya sebep olduğunu göstermektedir. Fakat, toplam maliyet değeri düşüş oranı toplam kar değeri düşüş oranından çok daha yüksek olduğu için kar/maliyet oranı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, direct marketing is widely used advertisement method by many business areas such as banks. The main purposes of direct marketing are to maximize return on investment, minimize cost of promotions and reach to peak number of customers that prefer the offerred campaign. Therefore, it is necessary to collect and process huge amount of customer related data to decide questions of which customer will be offered a product, which product will be suitable to him/her and via which channel the promotion will be presented. However, because positive customer response rates are much less than negative ones, negative data instances dominate positive ones and cause imbalance in dataset. This problem makes it difficult to make a successful selection of product and channel for a promotion and therefore, brings about decrease on true predictions and total profit value while false predictions and total cost value increase. In this thesis, methods are proposed which improve profit/cost ratio to increase return on investment while increasing accuracy rate. Experiments with proposed methods applied on a real bank dataset show very promising profit/cost ratios and accuracy rates on predicting customers with proper products and channels. Results of experiments indicate that proposed methods yield some amount of decrease on total profit value; however, since the decrease rate of total cost value is much greater than total profit one, profit/cost ratio increases.