Application of volume of fluid (VOF) method in conjunction with shear stress transport (SST) k-ω turbulence closure model to investigate spillway flow
Sıvı hacmi yaklaşımı (SHY) metodunun kayma gerilmesi aktarmalı (KGA) k-ω türbulans tamamlama modeli ile birlikte uygulanarak dolusavak üzerindeki akışın araştırılması
  1. Tez No: 474909
  2. Yazar: FATİH BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALİA EKİN TOKYAY SINHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hidrolik mühendisleri sık sık yapıların akış ile etkileşiminin neden ve sonuçlarını değerlendirmek zorundadırlar. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD), akış ve onun çevresi ile etkileşimi hakkında bol miktarda bilgi sağladığından son yıllarda bu konunun araştırılmasında yararlı bir araç haline gelmiştir. Bu amaçla, bir dolusavak üzerindeki akış araştırılmıştır. Dolu savak üzerindeki akışın sayısal akı alanı Dargahi (2006) tarafından yapılan çalışmalara dayanmaktadır. Sayısal sonuçlar önceki deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Çalışmada, Kayma Gerilmesi Aktarmalı (KGA) k-Modeli yöntemi türbülans yaklaşımı için kullanılmıştır. Bu akımların serbest yüzeyleri Sıvı Hacmi Yaklaşımı (SHY) kullanılarak modellenmiştir. Dolusavak pürüzlülüğü, model ölçeği ve mansap durumlarının etkileri tek bir dolusavak yapısı için tartışılmıştır. Ölçek etkileri göstermiştir ki; Kavitasyon ile alakalı çalışmalar prototip ölçekleri kullanılan dolusavak akışı nümerik simülasyonları ile yapılmalıdır. Çalışma sonuçları göstermiştir ki; yüzey pürüzlülüğü RANS simülasyonlarında sadece denklemde bir sabit olarak hesaba alındığında göze çarpan bir etkisi olmamaktadır. Modele empoze edilen mansap durumları hidrolik sıçrama oluşturabilmektedir. Bu durumlarda sıçramaya bağlı hava sürüklemesi havalanmış sıvı hacmi ile hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hydraulic engineers often require to assess the reasons and consequences of interaction of flow with structures. Computational Fluid Dynamics (CFD) became a useful tool in this regard in recent years as it provides ample amount of information both on flow and its interaction with its surrounding. To this end, flows over a spillway are investigated. The computational domain for the flow over a spillway is based on the study by Dargahi (2006). Numerical results are compared to previous experimental ones. In the study, SST k-ω Model is considered for turbulence closure. The free surface of these flows is simulated using Volume of Fluid (VOF) approach. The effect of spillway roughness, scale of the model, and the downstream conditions are discussed for a single spillway structure. The scale effects have shown that cavitation related studies should be carried using prototype scales in numerical simulation of spillway flows. If the roughness is accounted only as a constant in governing equations in Reynolds-Averaged-Navier-Stokes (RANS) simulations, current study shows that its effect may not be captured pronouncedly. Downstream conditions imposed in the model could produce simple hydraulic jump conditions. In these cases, air-entrainment due to jump is calculated based on aerated fluid volume.