Bir ofis binasının ısıl performansını arttırmaya yönelik iyileştirme önerileri
Improvement recommendations to increase the thermal performance of an office building
- Tez No: 507300
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Vücut ısılarında değişikliğe neden olan çevre ve iklim koşullarına karşı dayanıklı olmadıkları için insanların bedensel ve zihinsel üretim hızını değiştiren en önemli etken bulundukları ortamın ısıl koşullarıdır. Yapma çevrede kullanıcıların algıladığı sıcaktan memnuniyet düzeyi yani ısıl konfor, vücut ile çevre arasında meydana gelen ısıl değişimin bir sonucudur. Dış cephede kullanılan doğramalar ve cam elemanlar ısıl konforun sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Bina kabuğunu oluşturan elemanlardan olan giydirme cephe sistemleri, hafiflikleri, estetik görünümleri, montajlarının kolay olması ve iklim koşullarına dayanıklılıkları nedeniyle özellikle ofis binalarında vazgeçilmez hale gelmiştir. Giydirme cephe sistemleri yaz aylarında özellikle sıcak iklime sahip bölgelerde binanın içerisinde ısı birikmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden kullanılacak cephe elemanları; binanın soğutma ve ısıtma yüklerini azaltmaya, doğal havalandırma yapmaya ve gün ışığından faydalanmaya olanak verecek şekilde seçilmelidir. Giydirme cephe sistemleri hava koşullarının en sıcak olduğu durumlarda en az ısı kazanacak, en soğuk olduğu durumlarda ise en az ısı kaybedecek şekilde uygulanmalıdır. Bu çalışma iki aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada kuzey-doğu-güney cepheleri giydirme sistemden oluşan örnek yapının kullanıcılarına iç mekân ısıl konfor koşulları ile ilgili sorular içeren anket uygulanmıştır. İkinci aşamada Antalya'da bulunan bir ofis binası DesignBuilder enerji simülasyon programı yardımıyla modellenmiş, yapıda uygulanan giydirme cephe sisteminde kullanılan cam tipleri ve camların U değerleri değiştirilerek yapının ısıtma ve soğutma yüklerinde meydana gelen değişiklikler araştırılmıştır. Mevcut durumda bulunan cepheye ve analizler sonucunda istenilen konforu sağlayan cam cepheye çift cam cephe kabukları eklenerek iyileştirme önerisi yapılmıştır. Sonuç olarak bu yapı için konfor koşullarının iyileşmesine katkıda bulunacak cam tipi ve giydirme cephe sisteminin iyileştirilmesi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since human are not resistant to environmental and climatic conditions that cause changes in body temperature, the most important factor that changes the physical and mental efficiency is thermal conditions. The pleasure level of the temperature that users perceive from artificial surroundings which also means thermal comfort is the result of thermal transfer between body and environment. Materials and detailing used for external façade have an important factor to provide thermal comfort. Curtain wall system, which is an element of building envelope, has become indispensable especially in office buildings because it is light, aesthetic, easy to install and durable to climatic factors. Curtain wall systems increase heat inside the building in summer, especially in hot climate zones. Therefore, facade systems should be choosen so as to decrease the building's cooling and heating loads, let natural ventilation and allow sufficient sunlight. Curtain wall systems should be applied so as to gain the lowest heat during the hottest days and lose the lowest heat during the coldest days. In this work, consisted of two phases. In the first step, a questionnaire including questions about indoor thermal comfort conditions was applied to the users of the sample building consisting of north-east-south glass façade system. In the second phase, an office building in Antalya is modeled with the help of DesignBuilder energy simulation program, glass types used in curtain wall system applied in construction and by changing the values of U glass, the changes in heating and cooling loads of the building were investigated. As a result of the existing facades and analyzes, improvement proposal has been made by adding double glass facade skins to the glass facade providing the desired comfort. As a result, suggestions have been made to improve the glass type and curtain wall system which will contribute to the improvement of comfort conditions for this buildings.