Uygur atasözlerinin sentaksı
The syntax of Uighur proverbs
  1. Tez No: 474955
  2. Yazar: MUHAMMET YASİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İRFAN AYPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Uygur atasözlerinin sentaksı üzerine geniş ölçekli bir çalışma olmadığını gözlemleyerek bu konuyu işleme kararı aldık. Teze öncelikle Muhemmet Rehim'in Uyġur Xelq Maqal Temsilliri kitabını transkiribe ederek başladık ve hemen ardından bu eserin sözlüğünü oluşturduk. Sentaks üzerine yapılmış tasnifleri inceledikten sonra belirlediğimiz tasnif üzerinden Uygur atasözlerini yapısına göre sınıflandırdık. Bu sınıflandırma sonucunda Uygur atasözlerinin daha çok sıralı cümle yapısında kullanıldığını ve azımsanmayacak ölçüde de basit cümle yapısının kullanıldığını tespit ettik. Basit cümlelerin genel çoğunluğunu ise fiilimsi ile oluşan basit cümlelerin oluşturduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
We observe that there is not a large-scale study on the syntax of Uighur proverbs, and we have decided to process this construct. We first started by transcribing Muhammad Rehim's book of Uyghur Xelq Maqal Temsilliri and then have created the dictionary of this book. After reviewing the classifications on the sentex, we classified the Uighur proverbs according to their structure. As a result of this classification, we have found that Uighur proverbs are used more for sequential sentence structure, and that simple sentence structure is used to a lesser extent. We have found that the general majority of simple sentences are formed by the verb.