Ultrasonic sound assisted processing and characterization of Li-(Ni-Co-Al) oxide as cathode active material for Li-ion batteries
Lityum iyon bataryalarında katot malzemesi olarak Li-(Ni-Co-Al) oksitin ultrasonik dalga yöntemiyle üretilmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 474964
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADRİ AYDINOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Katmanlı yapıdaki LiNiO2, ticari emsali olan LiCoO2 ile kıyaslandığında daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip ve daha düşük maliyetlidir. Bunların yanında sentezlenmesi zor ve kararlılık ile güvenli olmama gibi problemlere sahiptir. Bu özellikler alaşımlandırarak geliştirilmiştir ve günümüzde LiNi0.8Co0.15Al0.05O2 (NCA) elektrodu ticari olarak üretilmektedir. Ancak, kimyasal tabiatı ve parçacık morfolojisi nedeniyle hala güvenilir olmadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, LiNiXCoyAlzMvO2 bileşikleri (M=Na, Ca, Fe, Cu, Cr, La, Y, V, Zr) üretilecektir. Parçacık boyutu, morfolojisi ve boyut dağılımını kontrol edebilmek için, ultrasonik dalga destekli-çöktürme yöntemi kullanılacaktır. Sentezlenen NCA katot malzemeleri PSA, SEM, XRD, EDS, ICP, EIS ve galvanostatik yük boşaltımı test yöntemleriyle kapasite, çevrim ömrü ve güvenilirlik açısından karakterize edilecektir.
Özet (Çeviri)
Layered LiNiO2 compared to its commercial counterpart LiCoO2, has higher energy density and lower cost. However, it is difficult to synthesize and has stability and safety problems. These properties were improved with alloying, and today LiNi0.8Co0.15Al0.05O2 (NCA) electrode material is commercially produced. However, it is still not considered as safe, due to inherent chemistry and morphological particle characteristics. In this study, LiNiXCoyAlzMvO2 compounds (M=Na, Ca, Fe, Cu, Cr, La, Y, V, Zr) will be synthesized. In order to control crystallite and particle sizes, morphology and size distribution, ultrasonic sound assisted (co/sequential)-precipitation method will be utilized. Synthesized NCA cathode active materials will be characterized using PSA, SEM, XRD, EDS, ICP, EIS and galvanostatic charge discharge tests, focusing on the improvement of capacity, cycle life, safety and rate capability.