Effect of elevated temperatures on mechanical properties of high strength mortars
Yüksek sıcaklığın yüksek mukavemetli harçların mekanik ve fiziksel özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 47497
  2. Yazar: MEHMET SAİT CÜLFİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI KISA ÖZET Bu çalışmada yüksek sıcaklığın, yüksek mukavemetli harç numunelerinin mekanik ve fiziksel özelliklerine etkileri incelenmiştir. Harç numuneler 300, 600 ve 900°C sıcaklıklara yüksüz bir şekilde maruz bırakıldılar. Daha sonra bu numunelerin oda sıcaklığına kadar soğutulduktan sonraki mekanik davranışlarını anlamak için basınç ve eğilme deneyleri ile su emme ve kılcallık deneyleri yapıldı. Deneyler sırasında çevresel faktörler olarak ısıtma hızı ve maksimum sıcaklıkta kalma süresi, malzeme faktörü olarak ise harç karışımdaki grafit miktarı değişken olarak alınmıştır. Deney sonuçlarından, yüksek mukavemetli harç numunelerinin yüksek sıcaklıklarda önemli mukavemet kayıplarına uğradığı görülmüştür, özellikle kayıpların 300°C ile 900°C arasında daha fazla olduğu dikkat çekmiştir. Genellikle yüksek ısıtma hızıyla ısıtılan numunelerin yavaş ısıtılanlara göre daha az hasara uğradığı görülmüştür. Ayrıca maksimum sıcaklıkta daha kısa süre tutulan numunelerde daha az mukavemet kaybı görülmüştür. Grafit miktarı ağırlık olarak çimento miktarının yüzde 5'i olan numuneler grafitsiz numunelere göre daha az mukavemet kaybederken, yüzde 10 grafit ihtiva eden numuneler diğerlerine göre daha fazla kayıp göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effect of high temperatures on the physical and mechanical properties of high strength mortar was investigated. Specimens were heated up to elevated temperatures ( 300, 600, 900°C ) without loading. After exposed to these temperatures, the residual physical and mechanical properties, such as the modulus of elasticity, flexural strength, compresive strength, diffusion constant and water absorption of the specimens were determined. The main test parameters involved were the maximum temperature, the rate of heating, the time of exposure at the maximum temperature, and the graphite content in the mixture. The exposure of high strength mortar to such temperatures resulted in a noticable reduction in its strength, especially in the range 300 - 900°C. In general, fast heated specimens showed better results than slow heated ones and the specimens that are exposed to the maximum temperature for a shorter period of time showed better residual properties. Considering the mechanical properties, the specimens with 5 percent graphite by weight of cement content showed better results than the specimens with no graphite content.