Effect of polypropylene fibers and diatomite on mechanical properties of geopolymer mortar exposed to elevated temperatures
Polipropilen liflerin ve diatomitin yüksek sıcaklıklara maruz kalmış jeopolimer harçların mekanik özellikleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 685235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, polipropilen liflerin ve diatomitin (dere kumu içeriğinin %0, %25 ve %40'ı oranında yer değiştirerek) 750 oC'ye kadar yüksek sıcaklığa maruz kalmış cüruf esaslı jeopolimer harçların mekanik özellikleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışma kapsamında, numunelerin işlenebilirliği, yoğunluğu, renk değişimi, kütle kaybı, kavlama direnci, mekanik özellikleri (basınç mukavemeti, çekme gerilme ve şekildeğiştirme grafiği, yük-deplasman davranışı, göçme modu) yangın hasarından önce ve sonra değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar cüruf esaslı jeopolimer harçların işlenebilirliğinin diatomit içeriğinin artışıyla azaldığını ve ayrıca %1 polipropilen lif katkısının agrega türü ayırtmaksızın bütün jeopolimer harçların işlenebilirliğini azalttığını göstermiştir. Dere kumunun diatomit ile yerdeğiştirmesi, diatomitin yüksek porozitesi ve düşük aderans dayanımı nedeniyle, normal çevre koşullarında jeopolimer harçların mekanik özelliklerini olumsuz yönde etkilemektedir. Ancak, polipropilen lif katkısı, jeopolimer bileşenleri ile agragalar arasındaki bağı güçlendiren çatlağı yayılımını engelleme yeteneği sayesinde, oda sıcaklığında jeopolimer harçların çekme gerilmelerini, deformasyon kapasitelerini ve eğilme özelliklerini iyileştirmektedir. Jeopolimer harç numuneleri yüksek sıcaklığa maruz kaldıktan sonra elde edilen sonuçlar diatomit içeren numunelerin %100 dere kumu içeren numunelerden daha iyi termal dayanıma ve daha düşük dayanım kaybına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the effect of polypropylene fibers (PP) and diatomite aggregates (with replacement amount of 0%, 25%, and 40% of the river sand content) on the mechanical properties of slag-based geopolymer mortar (GPM) under the exposure of high temperatures up to 750 ⁰C. The workability, density, color change, mass loss, spalling resistance, mechanical properties (compressive strength, tensile stress-strain diagram, load-deflection response, failure mode) were evaluated before and after fire deterioration. The obtained results showed that the flow-table of slag-based geopolymer mortar reduced with the increasing diatomite aggregate content, also, the addition of 1% of PP fibers decreased the workability of GPM mixtures regardless of the aggregate type. The substitution of river sand with diatomite aggregates affected the mechanical properties of GPM samples at ambient temperatures negatively due to the high porosity and low bonding resistance of diatomite aggregate. However, the inclusion of PP fibers enhanced the tensile stress, strain capacity and flexural properties of all GPM specimens at room temperatures due to the ability of PP fibers to prevent crack's propagation which can enhance the bridging between geopolymer matrix and aggregates. After exposure the GPM samples to high temperatures, the results demonstrated that the sample contain diatomite aggregates had a higher thermal resistance and lower strength reduction than the samples that include 100% river sand aggregate.