The comparison of teachers and students opinions on the use of social networking sites for educational purposes in a private high school
Özel bir lisedeki öğretmen ve öğrencilerin sosyal ağ sitelerinin eğitim amaçlı kullanımına yönelik görüşlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 474977
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, lise öğrenci ve öğretmenlerinin sosyal paylaşım siteleri kullanımlarını (i) web tabanlı bu sosyal ortamlardaki kullanım tercihlerini karşılaştırmak ve (ii) bu sosyal ortamların onların yüz yüze iletişimini nasıl etkilediğini sorgulamak yoluyla araştırmayı hedeflemiştir. Katılımcıların sosyal medya kullanım davranışlarını ve sosyal ağ sitelerine karşı algılarını betimleyerek karşılaştırmak için tarama araştırma tasarımı (survey research design) ve kolayda örnekleme yöntemi (convenience sampling method) kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak biri öğretmenler ve diğeri öğrenciler için olmak üzere iki adet anket kullanılmıştır. Veriler 445 lise öğrencisi ve 61 lise öğretmeninden toplanmıştır. Toplanan verileri analiz etmek için betimsel istatistikler (descriptive statistics) ve t-testi kullanılmıştır. Sonuçlar öğretmenlerin ve öğrencilerin Facebook, Instagram ve Twitter gibi benzer sosyal paylaşım sitelerini kullanmayı tercih ettiklerini göstermektedir. Her iki grup da sosyal paylaşım sitelerini eğlence, sosyalleşme ve iletişim için bir çevrimiçi ortam olarak algılamaktadırlar. Bunun yanı sıra iki grup da sosyal paylaşım sitelerinin istenilen bilgiye istenilen zamanda ve istenilen yerde kolayca ve anında ulaşmak için bir imkân sunduğunu belirtmişlerdir. Bazı çarpıcı sonuçlara göre, öğretmenler sosyal paylaşım sitelerini çoğunlukla iletişim amaçlı kullanırken, öğrencilerin büyük çoğunluğu eğlence amaçlı kullanmaktadır. Öğrenciler tarafından eğitsel amaç, öğretmenleri ile sosyal paylaşım sitelerinde etkileşmelerinin en yaygın nedeni olarak belirtilmiştir. Mesajlaşma, öğrencilerin diğer öğrencilerle etkileşiminde en çok tercih edilen sosyal paylaşım sitesi aktivitesidir. Öğrencilerin ve öğretmenlerin büyük çoğunluğu sosyal paylaşım sitelerindeki güvenlik ve gizlilik ayarlarının farkındadırlar. Öğrencilerin büyük çoğunluğu sosyal paylaşım sitesi kullanımının yüz yüze iletişimlerini etkilemediğini belirtmiştir. Bu çalışma öğretmenlere ve araştırmacılara sosyal paylaşım sitelerini dersleri ya da çalışmaları için nasıl tasarlayıp ve şekillendirecekleri hakkında yol gösterebilmesi bakımından araştırma ve uygulama için önemli sonuçlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the use of Social Networking Sites (SNSs) by high school students and teachers by (i) comparing their preferences in using these web-based social environments, and (ii) questioning how they affect their face-to-face communication. Survey research design with convenience sampling method was used to descriptively compare social media usage behaviors of teachers and students and their perceptions toward SNSs. As the data collection instruments two surveys, one for teachers and another for students were utilized. The data were collected from 445 high school students and 61 high school teachers. Descriptive statistics and t-test were used to analyze the collected dataset. Results indicated that teachers and students prefer to use similar SNSs like Facebook, Instagram, and Twitter. They both perceive SNSs as an online environment for entertaining, socializing, and communicating. Moreover, both groups indicated that SNSs provide an opportunity to access information easily and instantly whenever and wherever they needed. According to some remarkable results, while teachers use SNSs mainly for communication reasons, majority of the students use them for entertainment reasons. Educational purpose is the most frequently stated reason by students for interacting with their teachers in SNSs. Chatting is the most preferred SNSs activity that students do for interacting with other students. Majority of students and teachers aware of the privacy and security settings on SNSs. Majority of the students stated that use of the SNSs do not affect their face-to-face communications. This study has important implications for practice and research in that the findings drawn from this study can inform teachers and researchers how to design and tailor SNSs for their courses or studies.