Eğitim hizmetlerinde deneyimsel pazarlama unsurlarının okul imajına etkisinde ototelik kişilik yapısının aracı rolü ile veli ve rehber öğretmen görüşleri üzerine bir araştırma
Intermediate role of autotelic personality structure in the effect of experiential marketing elements on school image in educational services with comparison on the opinions of parents and guidance teachers: A research
  1. Tez No: 871732
  2. Yazar: REYHAN ÇAKMAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN MARŞAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Sayıları son yıllarda hızla artan yükseköğretim kurumları, beklentileri karşılayabilmek ve pozitif bir imaj algısı oluşturabilmek adına kariyer günleri, üniversite tanıtım günleri, örnek dersler, adayları ve ailelerini kampüslerinde ağırlamak gibi deneyim odaklı çeşitli organizasyonlar yürütmektedirler. Hem maliyetli hem de yoğun emek gerektiren bu faaliyetlerin adaylar nezdinde ne kadar karşılık bulduğu, hangi tip kişilik yapısına hitap ettiğinin belirlenmesi doğru pazarlama iletişimi kurmanın yanı sıra verimlilik ve ekonomiklik sunarak, ülke kaynaklarının etkin kullanımını sağlayacaktır. Çalışmanın temel amacı, yükseköğretim kurumları tarafından uygulanan deneyimsel pazarlama faaliyetlerinin okul imajı algısına etkisi ve bu etkide ototelik kişilik yapısının aracılık rolünün incelenmesidir. Ancak deneyimsel pazarlama faaliyetleri sadece öğrencilere yönelik olmayıp, karar sürecine etki eden ailelere ve görüşlerine başvurulan uzmanlar olarak, rehber öğretmenlere yönelik çalışmaları da kapsamaktadır. Bu nedenle çalışma hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleri kullanılan iki bölümden oluşmaktadır. Nicel olarak çalışılan ilk bölümde, öğrenciler ile deneyimsel pazarlamanın okul imajına etkisinde ototelik kişiliğin aracı rolü araştırılmıştır. 2022 yılı tercih döneminde, üniversite sınavına girmiş ve tercih aşamasında olan 2527 öğrenciden elde edilen verilerin analizi SPSS 26.0 ve AMOS 23.0 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Higher education institutions, the number of which has increased rapidly in recent years, carry out various experience-oriented organizations such as career days, university promotion days, sample courses, and hosting candidates and their families on their campuses in order to meet expectations and create a positive image perception. Determining how well these activities, which are both costly and labor-intensive, are appreciated by the candidates and which type of personality they appeal to, will ensure effective use of the country's resources by providing efficiency and economy, as well as establishing correct marketing communication. The main purpose of the study is to examine the effect of experiential marketing activities implemented by higher education institutions on the perception of school image and the mediating role of autotelic personality structure in this effect. However, experiential marketing activities are not only aimed at students, but also include activities aimed at families who influence the decision-making process and guidance counselors as experts whose opinions are consulted. Therefore, the study consists of two parts using both quantitative and qualitative research methods. In the first part, which was studied quantitatively, the mediating role of autotelic personality in the effect of experiential marketing on school image with students was investigated. During the 2022 preference period, the analysis of the data obtained from 2527 students who took the university exam and are at the preference stage was made with SPSS 26.0 and AMOS 23.0 package programs.