Design, development and evaluation of a tangible mobile application for students with specific learning disabilities
Özel öğrenme güçlüğü yaşayan öğrenciler için kavranabilir bir mobil uygulama tasarımı, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 474976
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Çoklu dokunmatik tabletler ile kullanılan kavranabilir nesneler özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) yaşayan öğrencilerin öğrenme deneyimlerini zenginleştirmede önemli bir potansiyele sahiptir. Çok-duyulu etkileşim, fiziksel katılım, erişilebilirlik ve işbirliği sağlanmasıyla kavranabilir teknolojiler ÖÖG yaşayan öğrenciler için yeni bir öğrenme yolu açabilir. Bu, şüphesiz iyi tasarlanmış kavranabilir uygulamalarla sağlanabilir. Bu çalışmanın temel amacı ÖÖG yaşayan öğrencilere yönelik geliştirilecek kavranabilir mobil bir uygulamanın tasarım prensiplerini belirlemek ve uygulamanın özel öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerin öğrenmelerindeki etkisini incelemektir. ÖÖG yaşayan öğrenciler için geliştirilecek kavranabilir mobil uygulamanın tasarım prensiplerini konu alanı uzmanları, öğrenciler ve öğretmenlerin görüşleri ışığında belirlemek için tasarım tabanlı araştırma kullanılmıştır. Ayrıca, kavranabilir mobil uygulamanın 6. sınıftaki hücre konusunda öğrencilerin başarısı üzerinde etkililiğinin araştırılması için, tek denekli araştırma deseninin altında denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Öğrenciler tarafından kullanılan kavranabilir uygulamanın kullanılabilirlik durumu ve özel eğitim öğretmenlerinin kavranabilir mobil uygulamayı kullandıktan sonraki yansımaları (görüşleri) gözlem ve uygulama yoluyla toplanmıştır. Genel olarak, çalışmanın sonuçları: 1) ÖÖG yaşayan öğrenciler için geliştirilen kavranabilir mobil uygulamanın dört kategoride –eğitsel içerik, görsel tasarım, kavranabilir nesne kullanımı ve etkileşim- 33 tasarım prensibi belirlenmiştir. 2) Kavranabilir mobil uygulama etkilidir. 3) ÖÖG yaşayan öğrenciler kavranabilir mobil uygulamayı kullanmaya isteklidir, uygulamayı sevmiştir ve kolaylıkla kullanmışlardır. 4) Öğretmenler kavranabilir mobil uygulamanın kullanımını kolay ve öğretmen ve öğrenciler için yararlı bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tangible objects used with multi touch tablets have a potential to enrich learning experience of students with specific learning disabilities. Providing multi-sensory interaction, physical engagement, accessibility, and collaboration can open a new learning way for students with specific learning disabilities (SLD). It can be ensured by well-designed tangible applications undoubtedly. The main purpose of this study was to determine design principles of a tangible mobile application for students with SLD and to examine the effectiveness of the tangible mobile application on the students' achievement. Design-based research was employed in order to determine design principles for tangible mobile application for students with SLD by investigating special education experts' /science education expert's, teachers', and students' opinions. In addition, a single subject research design was performed in order to investigate the effectiveness of the tangible mobile application on students' achievement in 6th grade cell concept. Usability issues about tangible mobile application by students and the reflections of special education teachers after using the tangible mobile application on students with SLD were examined by using observation and implementation. Overall, the result of the study showed that: 1) 33 design principles of tangible mobile application in four categories –educational content, visual design, tangible object use and interaction- were determined for students with SLD. 2) Tangible mobile application was effective. 3) Students with SLD were willing to use tangible mobile application, they liked it and they use it easily. 4) Teachers thought that tangible mobile application is easy to use and useful for both teachers and students.