In-flight icing simulation on engine nacelles
Hava alığı üzerinde uçuş esnasında buzlanma simülasyonu
  1. Tez No: 474980
  2. Yazar: NERMİN UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Uçuş esnasında uçak bileşenleri üzerinde meydana gelen buzlanma, aerodinamik performansın düşüşüne, kontrol kaybına, motor arızalarına ve ağırlık artışına neden olması sebebiyle uçuş emniyeti açısından büyük bir risk oluşturmaktadır. Uçuş emniyeti göz önünde bulundurulduğunda sertifikasyon konusu önemli bir yer teşkil eder. Bir hava aracının güvenli bir şekilde uçabileceğini gösterdiği buzlanma koşulları, FAA ve EASA gibi otoriteler tarafından belirlenir. Sertifikasyon gereksinimlerine uyum gösterimi açısından uçuş testleri, laboratuvar testleri ve sayısal simülasyon gibi metotlardan yararlanılır. Sertifikasyon ihtiyaçlarının yanı sıra, buzlanmayı önleyici/giderici sistemlerin tasarımı için de yüzey üzerinde oluşan buz kütlesi ve buzlanma limiti tahminlerine ihtiyaç duyulur. Bu çalışma, motor hava alığı geometrisi üzerinde buzlanma simülasyonu yapacak olan bir hesaplama aracı geliştirmeyi amaçlamaktadır. FORTRAN dilinde yazılmış olan kod dört ana modülden oluşur: panel metodu ile akış çözümü, Lagrange yaklaşımı ile damlacık yörünge ve birikme etkinliği hesaplamaları, ısı transferi katsayılarının hesaplanması için termodinamik analizler ve Genişletilmiş Messinger Modeli ile buz birikme hesaplamaları. Geliştirilen bu hesaplama aracı ile iki boyutlu kanat ve hava alığı geometrileri üzerinde buzlanma hesaplamaları yapılmıştır. Sonuçlar literatürde yer alan deneysel ve sayısal veriler ile doğrulanmıştır. Mevcut çalışmada elde edilen buz şekli tahminleri, toplanma etkinliği ve ısı transferi katsayıları sonuçları, kanat profili ve eksenel simetrik hava alığı geometrilerinde referans veriler ile çoğunlukla uyumludur. Ancak, eksenel simetrik olmayan hava alığı buzlanma sonuçları iki boyutlu yaklaşımın, buz şekli ve buzlanma limitleri göz önünde bulundurulduğunda yeterli doğrulukta sonuçlar vermediğini göstermiştir. Eksenel simetrik olmayan hava alığı geometrilerinde daha doğru buzlanma sonuçları elde etmek için uzun hesaplama süresine rağmen üç boyutlu bir yaklaşım tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In-flight ice accumulation on airframes may lead to great risks for flight safety due to aerodynamic performance degradation, loss of control, engine rollback and increase in weight. Certification concerns become an important topic when flight safety is considered. To prove that an aircraft can fly safely in certain icing conditions, authorities like FAA and EASA have defined meteorological conditions. Flight tests, laboratory tests and numerical simulations are the methods utilized to show compliance with icing related certification requirements. Besides certification purposes, design of an anti/de-icing systems requires predictions of accumulated ice mass on airframes and its impingement limits for given flight conditions. The present study aims to develop a computational tool for icing simulations on engine nacelles. The code is written in FORTRAN language and mainly consists of four modules: flow field solution with panel method, droplet trajectory and collection efficiency calculations using Lagrangian approach, thermodynamic analysis for heat transfer coefficient calculations and ice accretion model with Extended Messinger Model. Icing analyses on two-dimensional wing and engine intake geometries are performed with the developed tool. The results are validated with experimental and numerical data available in literature. Ice shape predictions, collection efficiency and heat transfer coefficient results obtained in the current study are mostly in good agreement with reference results for airfoil and axisymmetric engine intake cases. On the other hand, for non-axisymmetric engine intake geometries, two-dimensional approach is found insufficient when ice shape and impingement limit results are considered. In order to obtain more accurate ice shapes formed on non-axisymmetric engine intakes, three-dimensional approach is suggested despite higher CPU time.