Part and whole: A mereological framework for architectural form
Parça ve bütün: Mimari biçim üzerine parça-bilimsel bir çerçeve
  1. Tez No: 474979
  2. Yazar: SERAY TÜRKAY COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tez, mimari biçim üzerine parça-bilimsel bir çerçeve oluşturmaktadır. Mimari biçimin, bilgi kuramsal eğilimlerin, tarihsel üslupların, tasarım yaklaşımlarının, kuramsal söylemlerin, materyal uygulamalarının, temsil ve üretim biçimlerinin ve estetik yargıların biriktiği bir“disiplin ürünü”olduğu varsayımından yola çıkarak ilerleyen bu çalışma mimari biçimi“mimari bilgiyi yetiştirmek için bir alan”olarak değerlendirir. Mimarlık disiplini geleneklerinden ve temsillerinden uzaklaştıkça biçimin bilgi kuramsal içeriği, yapım süreçlerini kurgulama ve doğrulamaya odaklanan girişimlerin ve“formun”gittikçe bulanıklaşmasının doğurduğu hayranlığın yanında göz ardı edilen bir meseleye dönüşmektedir. Çalışma, mimari biçimin değerlendirilmesiyle ilgili kuramlara gebe“epistemolojik”bir niş gözlemler ve parça ve bütünün, mimari formu anlamak ve üretmek için kuramsal ve operasyonel araçlar olarak ele alınması gerektiğini savunur. Bu çalışma, günümüz mimarlığına özgü biçimlerin anlaşılabilmesi ve değerlendirilebilmesini mümkün kılacak bilgi kuramsal çerçeveyi biçimlendirmek için“parça”ve“bütün”kavramlarını“parça-bilim”üzerinden kuramsallaştırır. Parça ve bütünün mimari formu farklı şekillerde anlama ve üretmeyi amaçlayan epistemolojik ve yöntemsel yaklaşımların temelini oluşturduğunu savunan çalışma, bu yaklaşımların parça ve bütüne dair kuram ve pratiklerini“temellendirilmişlik”ve“düzlük”kavramlarının ontolojik önermeleri üzerinden ele alır. Parça ve bütün kavramlarının felsefi sorgulamaları, varoluşsal tanımlamaları ve kuramsal işlerlikleri üzerinden mimari formun parça-bilimsel dayanaklarını inceleyerek iki farklı paradigma tanımlar:“temellendirilmiş biçim”ve“düz biçim.”Temellendirilmiş biçim, parça ve bütün arasında bir ontolojik bağımlılığa gereksinim duyar ve parça ile bütün arasındaki ilişkileri kendi varoluşlarının şartı olarak yapılandırır; düz biçim ise parça ile bütün arasında bir bağımlılık veya ilişki arayışına girmez ve parça ve bütünü birbirinden bağımsız olarak, bir diğerini bastırmadan bir arada var olabilen kavramlar kabul eder. Her iki paradigma da parça ve bütün kavramlarını kabul etse de, temellendirişmiş form ve yassı form birbirlerine karşı koyma ya da çürütme eğilimi olmaksızın farklı parça-bilimsel yaklaşımlar ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
This dissertation constructs a mereological framework for architectural form. Starting with the assumption that architectural form is a“disciplinary product”within which epistemological tendencies, historical styles, design approaches, theoretical discourses, material practices, modes of representation and production, and aesthetic judgments have been accumulated, this study assesses architectural form as“a field for cultivating architectural knowledge.”As the disciplinarity of architecture has start to diverge from its conventions and representations, the epistemic content of form remains unaddressed besides the rigorous attempts to formalize the processes of its making and the emerging admiration of its elusiveness. The study observes an epistemological niche that is pregnant with theories regarding the assessment of architectural form and claims that the theoretical and operational uses of parts and wholes are critical for the assessment of architectural form as well as the processes and acts of their making. To formalize an epistemological framework for the assessment of form in contemporary architecture, this study introduces“mereology,”the theory of parthood relations, to reconceptualize“part”and“whole”as tools of cultivating and disseminating knowledge. Acknowledging part and whole as crucial for understanding and constructing epistemological and methodological approaches to architectural form, the study unfolds theories and practices of part and whole in respect to the ontological premises of“foundedness”and“flatness.”It discloses the mereological underpinnings of architectural form following the philosophical questionings, ontological definitions and theoretical operationalities of part and whole and distinguishes two paradigms:“founded form”and“flat form.”Founded form requires an ontological dependency between part and whole and structures their relationality as the very condition of their beings, whereas flat form does not seek for a dependency or relationality between part and whole and accepts both as circumstantial and contextual concepts that are not defined or characterized by the condition of“being part”or“being whole”and thus independently coexist and resonate without suppressing one another. Although both paradigms acknowledge part and whole, founded form and flat form propose mereologically divergent approaches without a tendency to oppose or refute one another.