Dynamic strain aging of dual phase steels in forming applications
İki fazlı çeliklerin şekillendirme uygulamalarında dinamik gerinim yaşlanması
- Tez No: 474991
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT EFE, YRD. DOÇ. DR. CANER ŞİMŞİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Metal levhalar endüstriyel şekillendirme prosesleri sırasında belli başlı sıcaklık (25- 200oC) ve gerinim hızlarına (1-10s-1) maruz kalmaktadır. Bu termomekanik koşullar iki fazlı çeliklerin de içinde bulunduğu çok sayıda çelikler üzerinde dinamik gerinim yaşlanmasına (DGY) yol açabilir. DGY gerilim-gerinim eğrileri üzerinde kendini tırtıklı-dalgalı bir yapıda belli eder. Bu çalışmada, DGY'nin mekanik özellikler ve şekillendirilebilirlik üzerindeki etkilerinin sistematik bir şekilde araştırılması amacı ile iki farklı DP çeliği (DP590 ve DP800) farklı gerinim hızları (10-3s-1-1s-1) ve sıcaklıklar (25oC-400oC) altında test edilmiştir. Test sonuçları 200oC-300°C arasında DGY etkinliğini, iki çeliğin gerilim-gerinim eğrileri üzerindeki tırtıklı-dalgalı davranışlar sonucu ortaya koymuştur. Bu sıcaklıklar altında artan gerinim hızları sonucu tek düze ve toplam gerinimdeki düşüşle beraber ortaya çıkan diğer bir etken olan ters gerinim duyarlılığı, süneklikte bir düşüşe neden olup malzemenin şekillendirilebilirliğinde bir zayıflığı ima etmektedir. DGY'nin mekanik özellikler üzerindeki etkilerini incelemek üzerine yapılan testlere ek olarak, dislokasyon hareketine dayalı bir mikroyapısal model DGY'den sorumlu mekanizmalar ve tırtıklı dalgalı eğrilerin açıklanması için geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sheet metals are subjected to certain temperatures (25-200oC) and strain rates (1-10 s-1) during forming applications. These thermomechanical conditions may cause dynamic strain aging (DSA) in various grades of steels including dual phase (DP) steels. DSA represent itself as serrations in the stress-strain curves. Two grades of DP steels (DP590 and DP800) were studied systematically at different strain rates (10-3s-1-1s-1) and temperatures (25oC-400oC) to investigate the DSA effects on the mechanical properties and formability. Test results show that DSA controls the deformation behavior between 200oC - 300°C through serrations in the stress-strain curves of both grades. Increasing strain rates between these temperatures result in severe drops of uniform and total strain. Also with increasing negative strain rate sensitivity (NSRS) these drops in the ductility state weak formability. Besides the tests to identify DSA, a simple microstructural model on dislocation motion is developed to explain the responsible mechanisms for DSA and its effects on the jerky-serrative flow behavior.