Cell-surface interactions in a breast cancer model
Mem kanseri modelinde hücre-yüzey etkileşimleri
  1. Tez No: 474990
  2. Yazar: EZGİ ANTMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI, PROF. DR. UTKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Meme kanseri, en sık saptanan kanserlerden biridir ve yüksek bir ölümlülük oranına sahiptir. Her sekiz kadından biri (% 12.3) hayatlarının bir aşamasında meme kanseri geliştirmektedir ve bu, kadınlarda kanser ölümlerinin yaklaşık% 15'inin ve toplam ölümlerin yaklaşık % 3'ünün nedenidir. Bu nedenle meme kanseri hücrelerinin davranışını incelemek önemlidir. Kanser hücrelerinin mekanik özelliklerinin ölçülmesi, kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelere göre daha yumuşak olduğu gibi yeni anlayışlara yol açmaktadır. Ayrıca, metastatik kanser hücrelerinin benign (iyi huylu) hücrelere göre % 70 oranından daha fazla yumuşak olduğu bulunmuştur. Özetle, hücreler ne kadar bozulabilir olabilirse, o kadar agresif ve invaziv olurlar. Bu bozulma, hücrenin kendine özgü özelliklerinin bir sonucudur ve çevrenin topografyasından etkilenir. Yüzeydeki topografik sinyaller hücre morfolojisi, göçü ve farklılaşmasını etkiler. Mikro desenli yüzeylere yerleştirilen kanserli ve sağlıklı hücrelerin bağlanma, göç, çoğalma ve çekirdek bozulmalarında farklılık gösterdiği bulunmuştur. Kanser çalışmalarındaki en önemli nokta, hücrelerin bozulma mekanizmalarını anlamaktır. Hücre iskeletinin aktin filamentleri ve LINC kompleks proteinleri nükleer şeklin korunmasında çok önemlidir. Bu çalışmada, ana varsayım, kötü huylu (malignant) ve iyi huylu (benign) meme kanseri hücrelerinin mekanik özellik farklarının, kanser tespitinde basit ve doğrudan bir araç olarak kullanılabileceğidir. Biz, benign (MCF10A), malignant ama invaziv olmayan (MCF7) ve malignant ve yüksek invaziv (MDAMB231) meme hücreleri mikro seviyeli fiziksel sinyaller ile donanmış yüzeylere ekildiklerinde, çekirdeklerinin bozulabilme yetenekleri farkını kulanarak karşılaştırmayı amaçladık. Bu amaçla en yüksek çekirdek deformasyonu için en uygun olan spesifik boyut ve aralıklara sahip (4 μm aralık boyutlu 4x4 μm2 genişliklerde) poli(metil metakrilat) (PMMA) kare prizma şeklinde mikro sütunlar kullanılmıştır. Hücre çekirdeğinin bozulma derecesinin nicelendirilmesi mikron boyutlu yüzey topografisi üzerinde görüntü analiz yazılımı, ImageJ (NIH) ve dağıtımı Fiji yardımı ile sağlandı. Çekirdek dış kabuk proteini Lamin A/C ve LINC kompleks proteini Nesprin-2 ile çekirdek bozulması arasındaki ilişki mikro desenli yüzeylerde belirlendi ve bu proteinlerin ifade seviyeleri gerçek zamanlı kantitatif PCR yöntemi ile nicelleştirildi. Lamin A / C ve Nesprin-2 azalmasıyla çekirdek bozulmasında bir artış olduğu gösterildi. Ayrıca, çekirdek ve hücre bozulmasının mekanizması, aktin polimerizasyonunu inhibe eden sitokalasin D gibi ilaçlar kullanılarak incelendi. Hem benign hem de malignant hücrelerin çekirdeğinin bozulmasının aktin filamentlerle ilişkili olduğunu ve aktin polimerizasyon inhibisyonunun çekirdeğin bozulma kabiliyetinde azalmaya neden olduğunu gösterdik. Son olarak, aktin filamentlerinin inhibisyonu ile mekanotransdüksiyon proteinlerinin (Lamin A / C ve Nesprin-2) ifade seviyeleri arasındaki ilişki, mikro desenli yüzeyler üzerinde immünositokimyasal boyama yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. İlaç uygulanmasından sonra aktin filamentlerinin kaybedilmesinin, bu iki proteinin seviyesinin artmasına ve çekirdek bozulma kabiliyetinde azalmaya neden olduğu gösterilmiştir. Özetle, hücrelerin biyomekanik özellikleri (sağlamlık, esneklik, deforme olabilme) kanser durumu hakkında yararlı bilgiler sağlayabilir ve mevcut proteomik tekniklere alternatif bir tanımlama öneren biyolojik belirteçler olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer, is one of the most commonly diagnosed cancers, has a high mortality rate. One in every eight women (12.3%) develops breast cancer at some stage of their lives and this is the cause of about 15% of cancer deaths in women and 3% of total deaths. It is therefore important to study the behavior of breast cancer cells. Measurement of the mechanical properties of cancer cells leads to new insights such as that cancer cells are softer than healthy cells. Also, metastatic cancer cells were found to be more than 70% softer than benign cells. In summary, the more deformable the cells are, the more aggressive and invasive they are. This deformation is a result of the inherent properties of the cell and also influenced by the topography of their environment. Topographical cues on a surface influence cell morphology, migration and differentiation. It was found that cancer cells and healthy cells placed on micropatterned surfaces showed differences in their attachment, migration, proliferation and nucleus deformation. The crucial point in cancer studies is to understand the deformation mechanism of cells. Actin fibers of the cytoskeleton and LINC complex proteins are very important for the maintenance of the nuclear shape. In this study, the main assumption was that the difference in mechanical properties of malignant and benign breast cancer cells could be used as a simple and direct tool in cancer detection. We aimed to compare benign (MCF10A), malignant but noninvasive (MCF7), and malignant and highly invasive (MDAMB231) breast cells in the ability of their nuclei to deform when seeded on surfaces decorated with micro level physical cues. For this purpose, square prism shaped micropillars of poly(methyl methacrylate) (PMMA) with a specific dimension and gaps (4x4 µm2 widths with 4 µm gap size) which is optimal for the highest nucleus deformation were used. Quantification of the extent of deformation of cell nuclei was achieved on microscale substrate topography with the help of image analysis software, ImageJ (NIH), and its distribution Fiji. The relation between the nuclear envelope protein Lamin A/C, LINC complex protein Nesprin-2 and deformability of the nucleus was determined on micropatterned surfaces and expression levels of these proteins were quantified by real time quantitative PCR method. It was shown that there was an increase of nucleus deformation by the decrease of Lamin A/C and Nesprin-2. Moreover, the mechanism of the nucleus and cell deformation were studied by using drugs such as cytochalasin D which inhibits actin polymerization. We showed that the deformation of the nucleus of both benign and malignant cells was in a relation with actin filaments and inhibition of the actin polymerization caused a decrease in the deformation capability of the nucleus. Finally, the relation between the inhibition of actin filaments and expression levels of mechanotransduction proteins (Lamin A/C and Nesprin-2) were studied on micropatterned surfaces by using immunocytochemical staining method. It was shown that loss of actin filaments after drug treatment caused increased level of these two proteins and a decrease in the deformation capacity of the nucleus. In summary, it can be said that biomechanical properties (rigidity, elasticity, deformability) of cells can provide useful information about cancer state and they can be viewed as biological markers, which suggest an alternative identification to current proteomic techniques.