Synthesis, electrochemical characterization and organic solar cell applications of selenophene containing conjugated polymers
Selenofen içeren polimerlerin sentezi, elektrokimyasal karakterizasyonları ve güneş gözesi çalışmaları
  1. Tez No: 475020
  2. Yazar: MUSTAFA YAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Organik ışık yayan diyot, güneş gözesi, elektrokromik cihaz ve alan etkili organik transistor gibi uygulamalardan ötürü donör-akseptör (D-A) tipi konjuge polimerler oldukça popülerdir. Literatürde, siklopentaditiyofen ve türevleri güneş gözesi için sıklıkla kullanılan elektron donör ünitelerindendir. Tiyofen ve oksijen türevleri ile kıyaslandığında, selenyum atomunun polimer iskeleti üzerine takılması daha düşük bant aralıklarına sahip polimerler elde etmeyi sağlar. Bu çalışmada, selenofen içeren konjüge polimerler Suzuki ve Stille kenetlenme reaksiyonları kullanılarak sentezlenmiştir. Polimerler organik güneş gözesi için aktif tabaka olarak kullanılmıştır. Polimerlerin elektrokimyasal, spektroelektrokimyasal karakterizasyonları ve organik güneş pili uygulamaları yapılmıştır. Yapısal tayin için, Nükleer Magnetik Rezonans (NMR) ve Jel Geçirgenlik Kromatografi (GPC) teknikleri kullanılmıştır. Polimerlerin elektrokimyasal özelliklerinin tayini için dönüşümlü voltametri kullanılmıştır. Güneş gözelerinin akım-voltaj karakteristiği AM 1.5G aydınlatması altında incelenmiştir. Termal ve çözelti tavlama yöntemlerinin morfolojiye etkisine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Donor-Acceptor (D-A) type conjugated polymers are very popular for potential applications such as organic light emitting diodes, solar cells, electrochromic devices and organic field effect transistors. In literature, cyclopentadithiophene and its derivatives are commonly used electron donor units for organic solar cells. The incorporation of selenium atom into polymer backbone results in low band gap polymers as compared to sulfur and oxygen counterparts. In this study, selenophene containing conjugated polymers were synthesized via Suzuki and Stille polycondensation reactions. Polymers were used as active layers for organic solar cells. Electrochemical and spectroelectrochemical characterizations and also organic solar cell application of these polymers were performed. For the structural analysis, Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (NMR) and Gel Permeation Chromatography (GPC) techniques were used. Cyclic voltammetry (CV) were used to determine electrochemical properties of the polymers. The I-V characteristics of cells were investigated under AM 1.5 G illuminations. The effects of thermal and solvent annealing on morphology were also determined.