Modeling selected X-ray observations of nonmagnetic cataclysmic variables using XMM-Newton and Swift observatories
Amanyetik kataklismik değişkenlerin X-ışını gözlemlerinin XMM-Newton and Swift uydu verileriyle modellenmesi
- Tez No: 475021
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÖLEN BALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gözlemsel tekniklerdeki gelişmelere rağmen amanyetik kataklismik değişkenlerde X-ışınlarının gözlemsel çeşitliliğinin sebepleri halen anlaşılmamaktadır. Yapaca- ğımız tez çalışmasında bu tür sistemlerin X-ışını spektral özelliklerini ele alarak durgun, yüksek fazlarında ve disk patlamalarında karşılartırmalar ile karakte- rizasyon yapacağız. Bununla beraber, çok-sıcaklıklı plasma emisyon modellerini ve yüksek fazlarda ve patlama evrelerinde beklenen kara cisim ışıma bileşke- lerini çalışacağız. Bu doğrultuda bir takım yayınlanmış amanyetik kataklismik değişken verilerini XMM-Newton ve SWIFT arişlerinden tesbit ettik. Spektral ve temporal analiz teknikleri kullanarak cüce novaların, yüksek faz sistemlerinin ve bu tür sistemlerdeki madde aktarım akışlarının ve geometrisinin anlayışını geliştirmeyi planlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Despite of recent developments in observational techniques, the diversity of the X-ray observations of nonmagnetic Cataclysmic Variables (CVs) are still not en- tirely understood. In this work, we plan to review the X-ray spectral character- istics of such systems during their quiescence state which in general explained by the multi-temperature plasma emission models and also, the CV spectra that show dominantly hard X-ray emission with few sources that reveal soft X-ray/EUV blackbody emission. For this purpose, we have selected several un- published nonmagnetic CV data of three sources SS Aur, EY Cyg and TW Pic taken and archived by XMM-Newton and SWIFT Observatories. Using various data analysis techniques, we will accomplish spectral and temporal analysis for a better understanding of dwarf nova phenomenon and the nature of accretion flow and geometry in these systems.