One-way anova for time series data with non-normal innovations: An application to unemployment rate data
Normal dağılıma sahip olmayan hata terimli zaman serileri için bir yönlü varyans analizi: İşsizlik oranı verisine uygulama
  1. Tez No: 475029
  2. Yazar: ÖZGECAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN YOZGATLIGİL, PROF. DR. BİRDAL ŞENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Varyans analizi, sayısı üç veya üçten fazla olan grupların ortalamalarının eşitliğinin araştırılmasında yaygın olarak kullanılan bir yaklaşımdır. Fakat, bütün parametrik testlerde olduğu gibi, burada da uygun ve güvenilir sonuçlara ulaşabilmek için bazı varsayımların sağlanması gerekmektedir. Bu tezin temel vurgusu model varsayımları sağlanmayan bir yönlü varyans analizidir, burada normallik ve bağımsızlık varsayımlarının sağlanmadığı durumlar üzerine yoğunlaşılmıştır. Aslında, gerçek hayat uygulamalarında bu varsayımların hepsinin birden sağlanması gerçekçi değildir. Bu nedenledir ki, literatürde sağlanmayan varsayımlar üzerinde yapılan bir çok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, hata terimlerinin dağılımının Student's t ve deneme ortalamaları karşılaştırılan grupların AR(1) yapıda olduğu durumlar için test istatistiği tanıtılmıştır. Bir yönlü varyans analizi test istatistiğine ek olarak, lineer bağıntılar için de bir test istatistiği tanıtılmıştır. Söz konusu test istatistiklerinin performanslarını inceleyen geniş kapsamlı bir simülasyon çalışması yapılmıştır. Son olarak da, bu tez kapsamında belirtilen konuların uygulamasına örnek teşkil etmesi için işsizlik oranı veri seti analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ANOVA is a well-known approach when examining the equality of three or more than three groups' means. However, like every parametric test, some assumptions are to be satisfied so that the appropriate and reliable conclusions are obtained. The major emphasis of this thesis is the non-validated model assumptions of the oneway ANOVA, where the independency and normality assumptions are considered as non-validated. Indeed, in real life applications, it is not realistic to validate all of those assumptions. That's why, in the literature there exists a number of studies related to the non-validated assumptions. For this thesis, a test statistic for one-way ANOVA is introduced when the underlying distribution of the error terms is Student's t and the each group, which are compared for the equality of their means, follows AR(1) process. In addition to one-way ANOVA test statistic, a test statistic for the linear contrasts is introduced as well. A comprahansive simulation study is done to investigate the performances of the corresponding test statistics. Finally, a real life data related to the unemployment rate are analysed in order to illustrate the application of the subjects stated under the scope of this thesis.