11 ile 14. gebelik haftalarında uterin arter doppler diyastolik çentik ile maternal serum salusin-alfa ve salusin-beta düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between uterine artery doppler diastolic notch and maternal serum salusin-alpha and salusin-beta levels at 11 to 14 weeks of gestation
  1. Tez No: 831763
  2. Yazar: TUĞBA EREL MUĞURTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada 11 ile 14. gebelik haftalarında ilk trimester tarama testi için Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji Polikliniği'ne başvuran hastalarda bakılan uterin arter Doppler ölçümlerinde diastolik çentik tespit edilen grup ile uterin arter Doppler ölçümlerinde çentik tespit edilmeyen grupta maternal serum Salusin-alfa ve Salusin-beta düzeyleri karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda 05.01.2023 - 31.08.2023 tarihleri arasında SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji Polikliniği'ne ikili test yaptırmak için başvuran, gebeliğinin 11 - 14 haftaları arasında, 18 - 39 yaş arası, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, sigara ve alkol kullanımı olmayan uterin arter Doppler diastolik çentiklenme tespit edilen 44 tekil gebe çalışma grubunu oluşturdu. Yine aynı tarihler arasında herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, sigara ve alkol kullanımı olmayan uterin arter Doppler'de diastolik çentiklenme tespit edilmeyen 44 tekil gebe de kontrol grubunu oluşturdu. Her iki gruptan hastanemizde bulunan Voluson marka ultrason cihazı ile crown rump length (CRL), nukal translusensi (NT) ve uterin arter Doppler ölçümleri alındıktan sonra Salusin-alfa ve Salusin-beta düzeylerini araştırmak için periferik venöz kan örnekleri alındı. Parametrik dağılım gösteren iki grubu karşılaştırmak için Independent t testi, non-parametrik gösteren iki grup karşılaştırması için de Man Whitney U testi kullanılmıştır. Parametrik dağılım gösteren ikiden fazla grup karşılaştırması için One Way ANOVA, non-parametrik gösteren üç grup karşılaştırması için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Nicel veri arasındaki ilişkinin analizi için korelasyon analizi, kategorik verilerin analizinde ise Ki-kare testi kullanıldı. Uterin arter Doppler'de diastolik çentiklenme tespit edilen ve edilmeyen iki grup maternal Salusin-alfa ve Salusin-beta düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grup maternal yaş, gebelik öncesi ve kan alındığı zamandaki vücut kitle indeksi, parite, polikistik over sendromu varlığı, daha önceki gebeliklerde preeklampsi, FGR/SGA öyküsü açısından benzerdi (p>0,05). Her iki grup kan alınan gebelik haftası, fetal crown rump length, nukal translulensi ölçümü, serum PAPP-A ve Hcg düzeyi açısından benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to compare maternal serum Salusin- alpha and Salusin-beta levels in the group in which diastolic notch was detected in uterine artery Doppler measurements and in the group in which no notch was detected in uterine artery Doppler measurements in patients who applied to the Obstetrics and Gynaecology Perinatology Outpatient Clinic for the first trimester screening test at 11 and 14 weeks of gestation. Methods: In our study, 44 singleton pregnant women who applied to the Perinatology Outpatient Clinic of the Gynecology and Obstetrics Clinic of the SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi between 05.01.2023 and 31.08.2023, between 11 and 14 weeks of pregnancy, between the ages of 18 and 39, without any systemic disease, without smoking and alcohol use, and who were detected to have uterine artery Doppler diastolic notching constituted the study group. Between the same dates, 44 singleton pregnant women without any systemic disease, without smoking and alcohol use and without uterine artery Doppler diastolic notching were also included in the control group. After crown rump length (CRL), nuchal translucency (NT) and uterine artery Doppler measurements were obtained from both groups with the Voluson brand ultrasound device in our hospital, peripheral venous blood samples were taken to investigate Salusin-alpha and Salusin-beta levels. Independent t test was used for comparison of two groups with parametric distribution and Man Whitney U test was used for comparison of two groups with non-parametric distribution. One Way ANOVA was used for comparisons of more than two groups with parametric distribution and Kruskal Wallis test was used for comparisons of more than two groups with non-parametric distribution. Correlation analysis was used to analyze the relationship between quantitative data and Chi- square test was used to analyze categorical data. Two groups with and without diastolic notching in uterine artery Doppler were compared in terms of maternal Salusin-alpha and Salusin-beta levels. Results: Both groups were similar in terms of maternal age, body mass index before pregnancy and at the time of blood collection, parity, presence of XII polycystic ovary syndrome, history of preeclampsia, FGR/SGA in previous pregnancies (p>0.05). Both groups were similar in terms of gestational week, fetal crown rump length, nuchal translulency measurement, serum PAPP-A and Hcg levels (p>0.05).