Monomial groups
Monomial gruplar
  1. Tez No: 475028
  2. Yazar: ÖZGE ALMAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KUZUCUOĞLU, DOÇ. DR. EBRU SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bir omega kümesi üzerindeki simetrik grupların altgruplarına permütasyon grupları denir. F bir cisim olmak üzere genel lineer grup GL(n, F)'nin altgruplarına lineer grup denir. Monomial gruplar ise permütasyon grupların genelle¸stirmesi lineer grupların da kısıtlamasıdır. Bir H grubu üzerinde tanımlı n dereceli monomial gruplar her satırında ve her sütununda H'den sadece bir eleman içeren, diğer tüm girdileri 0 olan tersinir matrislerdir. Sonlu dereceli monomial grupların temel özellikleri Ore [2] tarafından ara¸stırılmı¸stır . Herhangi bir H grubu üzerinde tanımlı, sonsuz dereceli monomial gruplarla ilgili çalı¸smalar da Crouch [1] tarafından yapılmı¸stır . Bu tez, Crouch'un [1] makalesinin bir incelemesidir. Bu tezde özellikle tam monomial grupların elemanlarının merkezleyenlerinin yapısının tam olarak sınıflandırılması ve sonsuz dereceli bir monomial grubunun içindeki herhangi iki elemanın eşleniğinin bulunması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A group G is called a permutation group if it is a subgroup of a symmetric group on a set . G is called a linear group if it is a subgroup of the general linear group GL(n, F) for a field F. Monomial groups are generalization of permutation groups and restriction of linear groups. In matrix terminology, monomial groups of degree n over a group H are the n*n invertible matrices in which each row and each column contains only one element of H all the other entries are zero. Basic properties of finite degree monomial groups are studied by Ore in [2]. Infinite degree monomial groups over an arbitrary group H is studied by Crouch in [1]. This thesis is a survey of the Crouch paper, in particular we will give a complete classification of the structure of centralizers of arbitrary elements in complete monomial groups and conjugacy of the elements in infinite monomial groups.