A study of polymer-metal protein complexes and effects of irradiation
Polimer-metal-protein komplekslerinin incelenmesi ve ışınlamanın etkileri
  1. Tez No: 47505
  2. Yazar: BETÜL DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHİR BORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Radyoprotektör olarak adlandırılan bazı kimyasal maddelerin ışınlanma öncesinde alınması sonucu, X ve gama ışınlarının etkilerini azalttığı bulunmuştur. Bu çalışmada, suda çözülen bazı poiimerlerin (fonksiyonel uç gruplu ve grupsuz poliakrilamid ve poliakrilik asidin) Bovin Serum Albumin (BSA) iîe iki değerlikli bakır iyoniarı varlığında oluşan kompleksleri Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografi (HPLC) metotu yardımıyla araştırılmıştır. Daha sonraki çalışmalarda bu komplekslerin radyoprotektör olarak kullanımı değerlendirilecektir. Bu amaçla, uç gruplu ve grupsuz poliakrilamid sentez edilmiştir. Ce(IV)- Metionin redox başlatıcı sistemi ile akrilamidin polimerizasyonu gerçekleştirilmiştir. Ce (IV) konsantrasyonunun, zamanın, ve sıcaklığın molekül ağırlığına ve verimine olan etkisi viskosimetrik ölçümler vasıtasıyla incelenmiştir. Çeşitli reaksiyon şartlarında sentez edilen poiimerlerin molekül ağırlık dağılımları HPLC iîe analiz edilerek dar molekül ağırlık dağılımına sahip olan polimerler elde edilmesine imkan sağlıyan optimum reaksiyon şartları tayin edilmiştir. Bu üçlü komplekslerin oluşum mekanizmasının anlaşılmasına kolaylık sağlanması için polimer-meta! ve polimer-protein komplekslerinin HPLC analizi yapılmıştır. Son olarak, poliakrilik asit (PAA), BSA, PAA-Cu2+, PAA-Cu2*-BSA, ve PAA- BSA sulu çözeltileri değişik ışınlama hızında ancak 1.2 kGy toplam doza maruz kalacak şekilde Co-60 gamma kaynağı tarafından ışınlanarak HPLC ve spekirofotometrik metotlarla ışınlamanın bu numuneler üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The lethal and harmful effects of X- and gamma rays have been found to be reduced by the prior administration of certain chemical substances called radioprotectors. In the present work, complex formation of some water soluble polymers (polyacrylic acid, poiyacryiamide containing amino acid end group, and poiyacrylamide containing no end group) with Bovine Serum Albumin (as a model protein) in the presence of divalent copper ions (Cu24-) was investigated using High Performance Liquid Chromatography (HPLC) before evaluating their possible usage as a radioprotector. For this purpose, poiyacrylamide with and without functional end groups were synthesized. Polymerization of acrylamide was carried out with Cerium (IV)- Methionine redox initiator system. The effect of cerium (IV) concentration, reaction time, and temperature on the molecular weight and polymerization yield were studied by the means of viscosimetric measurements. The molecular weight (MW) distributions of the polymers synthesized at different reaction conditions were analyzed by High Performance Liquid Chromatography (HPLC). In the light of HPLC results, optimum reaction conditions which provide an opportunity to obtain a polymer having a narrow molecular weight distribution (MWD) were determined. In order to facilitiate an understanding of the complex formation mechanism of the triple complexes, the HPLC analysis of polymer-metal and polymer-protein complexes were also performed. Finally, aqueous solutions of polyacrylic acid (PAA), BSA, PAA-Cu2*, PAA- Cu2+-BSA, and PAA-BSA were irradiated using a Co-60 gamma source for a total dose of 1.2 kGy and ultimately, HPLC and spectrophotometric methods were employed to these samples in order to investigate the effect of irradiation on them.