Landslide assessment and stabilization study along the Tarsus-Camliyayla provincial road at Km: 11+640 -12+080
Tarsus-Çamlıyayla il yolu km: 11+640 -12+080 arasındaki heyelanın değerlendirilmesi ve önleme çalışması
  1. Tez No: 475059
  2. Yazar: PELİN ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Tarsus - Çamlıyayla İl yolu Km: 11+640 -12+080 arasındaki kesimde, yol genişletme çalışmaları esnasında duvar yapılması için yol kenarında dik bir şev açılması sebebiyle bir heyelan olmuştur. Bu tez çalışmasının amacı, kritik kayma dairesinin yer aldığı bölgeyi incelemek ve ilerleyen zamanlarda oluşabilecek daha büyük bir heyelanı önlemeye yönelik gerekli iyileştirme yöntemlerine karar vermektir. Bu amaçla, gerekli jeoteknik arazi ve laboratuvar çalışmaları yapılmıştır. Toplanan verilerin yardımı ile heyelan modeli oluşturulduktan sonra, heyelan malzemesinin kayma mukavemeti parametrelerini belirlemek için üç kesit üzerinde geriye dönük şev analizleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, heyelanın statik ve psödostatik durumları, limit denge yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, en uygun heyelan stabilizasyon metodu olarak heyelanın topuk bölgesinde kaya dolgusu, yük hafifletmesi ve heyelan bölgesinde yüzey ve yeraltı sularının drenajı uygulamaları yöntemler olarak seçilmiştir. Bu çalışmalara ek olarak, heyelanın deformasyon analizi sonlu elemanlar yöntemi (SEY) kullanılarak, statik şartlar altında, iyileştirmeden önce ve sonra olarak modellenmiştir. Bunun sonucunda, SEY ile elde edilen deformasyon analizi sonuçlarının, heyelan bölgesinde yapılan inklinometre ölçümlerinden elde edilen sonuçlarla uyumlu olduğu belirlenmiştir. İyileştirme çalışması, bu sonuçlar baz alınarak ve tahsil edilerek yapılmıştır. SEY kullanılarak elde edilmiş olan emniyet faktörü ile limit denge analizi sonucunda elde edilen emniyet faktörünün, statik şartlar altında birbiriyle uyumlu olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the road extension works of the Tarsus - Çamlıyayla Provincial Road at KM: 11+640 -12+080, a landslide occurred due to the construction of a steeper slope at the road side for wall construction. The purpose of this thesis is to determine the critical failure location of the landslide and to determine the necessary slope stabilization methods in order to prevent the development of a larger potential landslide that may occur in the future. For this purpose, necessary engineering geological in-situ and laboratory studies have been performed. After establishing the landslide model by the help of the geotechnical information collected, back analysis has been performed at three cross sections along the landslide in order to determine the shear strength parameters of the landslide material. Afterwards, the states of static and pseudo static condition of the landslide have been analyzed by using limit equilibrium method. As a result of these studies, the most suitable stabilization method has been performed by applying a rock buttress at the toe of the landslide, followed by unloading the landslide material in collaboration with surface and subsurface drainage along the landslide area. In addition to these studies, deformation analysis of the landslide has been modeled under static condition by the finite element method (FEM) before and after the remediation. It was concluded that the deformation analyses results obtained from the FEM were in a good agreement with the results of the inclinometer measurements along the landslide area. The remediation study has been based and assessed considering these deformation results. It was observed that the safety factor results obtained from FEM and limit equilibrium analysis were close under static conditions.