Computational and mechanistic studies on the formation of cyclic systems
Halkalı sistemlerin oluşumu üzerine hesapsal ve mekanistik çalışmalar
- Tez No: 475060
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI, PROF. DR. SAFİYE ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 401
Özet
Günümüzde, hesaplamalı kimya fen bilimleri alanında özellikle organik kimyada önemli bir araç olmaya başlamıştır. Çok sayıda hesaplamalı tekniklerin gelişmesi, organik moleküllerin doğasını anlamamıza, reaksiyon mekanizmalarını aydınlatmamıza ve yeni katalizörler tasarlanmamıza izin vermiştir. Hesaplamalı kimya aynı zamanda moleküllerin geometrik ve elektronik özelliklerine de moleküler kavrayış sağlar. Bu çalışma, molekül içi halkalaşma, hidroaminasyon, brominasyon, propagil-allen izomerizasyonu, epoksidasyon ve asimetrik alilik arilasyon gibi birçok reaksiyon ve dönüşümün deneysel ve hesapsal olarak analizini sunmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, yoğunluk fonksiyoneli teorisi hesaplamaları, pirolotriazepin ve pirolotriazepinon türevlerinin oluşum mekanizmalarını değerlendirmek için uygulandı. İkinci bölümde, N-propargil karbaldehitin birincil aminler, alkil aminler ve hacimli aminler gibi değişik türde aminlerle verdiği reaksiyonları değerlendirildi. Bir sonraki bölümde, brominasyon ve epoksidasyon reaksiyonlarında deneysel olarak gözlenen yer seçicilik ve stereoseçimlilik teorik hesaplamalar yardımıyla incelendi. Bundan sonra, O-propargillenmiş pirazol türevlerinin molekül içi halkalaşma reaksiyonu ile benzopirazolokzazepin ve benzopirazolokzazosinlerin tasarımı, yoğunluk fonksiyoneli teorisi hesaplamaları ile çalışıldı. Çalışmanın son bölümünde, rodyum katalizli asimetrik alilik arilasyon reaksiyonunda gözlenen enantiyoseçicilik teorik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, computational chemistry has become an important tool in life sciences especially in organic chemistry. Development of various computational techniques let us to understand the nature of the organic molecules, elucidate the reaction mechanisms and design new catalysts. Computational chemistry can also provide valuable molecular insights into the geometrical and electronic properties of molecules. This study presents a combined experimental and computational analysis of various reactions and transformations; such as intramolecular cyclization, hydroamination, bromination, propargyl-allene isomerization, epoxidation and asymmetric allylic arylation. In the first part of the study, density functional theory calculations were carried out to assess the mechanism of the formation of pyrrolotrizaepine and pyrrolotrizaepinone derivatives. In the second part, the reaction of N-propargyl carbaldeyde with different types of amines such as primary amines, alkyl amines and bulky amines were evaluated. In the next part, experimentally observed regioselectivities and stereoselectivities of bromination and epoxidation reactions were examined by means of theoretical calculations. After that, intramolecular cyclization reaction of O-propargylated pyrazole derivatives for the construction of benzopyrazoloxazepines and benzopyrazoloxasocines were studied with density functional theory calculations. In the final part of the study, enantioselectivity observed in the rhodium catalyzed asymmetric allylic arylation reaction was theoretically investigated.