Modelling a sanitary landfill and analysis of the leachate generated
Düzenli depolama sahalarının modellenmesi ve çıkan sızıntı suyunun analizi
- Tez No: 47506
- Danışmanlar: PROF.DR. KRİTON CURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada, düzenli çöp depoiama sahalarının modellenmesi için iki adet reaktör kullanılmıştır. Reaktörler evsel katı atıklarla doldurulmuştur. Kullanılan katı atık kompozisyonu ve miktarı ile birlikte çıkan sızıntı suyunun miktar ve kompozisyon özellikleri incelenmiştir. Reaktörlerin birinden çıkan sızıntı suyu resirküle edilerek elde edilen sızıntı suyunun miktar ve kompozisyonu resirkülasyon yapılmayan reaktörden çıkan sızıntı suyunun miktar ve kompozisyonu ile kıyaslanmıştır. Resirkülasyon yapılan reaktördeki birim katı atık hacminden sızıntı suyu çıkma hızındaki azalış, resirkülasyon yapılmayan reaktördeki birim katı atık hacminden sızıntı suyu çıkma hızındaki azalışa göre daha yavaştır. Kirletici parametrelerdeki değişim her iki reaktörde de benzer seyretmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Two reactors for modeling sanitary iandfiiis are designed for this study. The reactors are fıüed with domestic solid wastes. The quantity and the quality of the solid wastes and the generated leachate are analyzed. Leachate recirculation is applied in one of the reactors and the results obtained related to the quantity and the quality of the leachate from both reactors are compared. The decrease of the leachate generation rate per unit volume of solid waste in the reactor in which the recirculation is done is slower when compared to the decrease of the leachate generation rate per unit volume of solid waste in the reactor in which the recirculation is not applied. In both reactors the change in the values of polluting parameters is similar.