Subspace based radar signal processing methods for array tapering and sidelobe blanking
Dizi pencereleme ve yan hüzme karartma için alt uzay tabanlı radar sinyal işleme metotları
  1. Tez No: 475071
  2. Yazar: DOĞANCAN DİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY CANDAN, PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sayısal sinyal işleme alanındaki gelişmelerle birlikte, yüzlerce hatta binlerce elemanlı modern radar sistemlerinin aldığı sinyalin ayrıklaştırılması yaygın bir problem haline gelmiştir. Bu kadar büyük boyutlu verilerin uzamsal ve zamansal olarak işlenmesi çok zorlayıcıdır. Bu tezde, tüm elemanlardaki verilerin işlenmesini azaltılmış boyutlarda mümkün kılan alt uzay metotları üzerine odaklanılmıştır. Tezin ilk amacı, önceden tanımlanmış bir sektörden gelen sinyalin özünün azaltılmış boyutlarda yakalanacağı bir alt uzay geliştirmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için, sektörün özvektör ve Fourier bazlarına çalışılmış, tespit ve parametre kestirim performansları dikkate alınarak bu metotların değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Tezin ikinci amacı, dizi pencereleme ve yan hüzme karartma gibi bazı radar sinyal işleme yöntemlerinin indirilmiş boyutlarda uygulanmasıdır. Tezin sağladığı katkılar alt uzay oluşturma ve alt uzayda dizi pencereleme ve yan hüzme karartma uygulamalarını gerçekleştirmektir. Yöntemlerin performansları farklı senaryolar altında sayısal sonuçlar sağlanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The discretization of the signal impinging on several hundreds, even thousands, of receiving elements has become a common problem in modern phased array radar systems along with the developments in the digital signal processing. The spatial and temporal processing of such large dimensional data is too challenging for all steps of signal processing. This thesis is focused on the subspace methods that making the processing of the full dimensional data feasible at reduced dimensions. The first objective of the thesis is to develop a proper subspace such that the essence of the signal coming from a predefined sector is captured at reduced dimensions. To realize that aim, eigenvector and Fourier bases of the sector are studied and evaluation of these bases are performed considering the detection and parameter estimation performances. The second objective is to apply some conventional radar signal processing methods, namely array tapering and sidelobe blanking, at reduced dimensions. The main contributions are subspace construction and reduced dimensional implementations of array tapering and sidelobe blanking. Numerical results are provided to evaluate the performance of suggested methods in different scenarios.