Molecular beam epitaxial growth and characterization of extended short wavelength infrared mercury cadmium telluride detectors
Uzatılmış kısa dalga boyu kızılötesi cıva kadmiyum tellür dedektörlerin moleküler ışın epitaksisi ile büyütülmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 475072
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BEŞİKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde, oda sıcaklığıdaki kesim dalga boyu 2.17 µm olan uzatılmış kısa dalga boyu kızılötesi cıva kadmiyum tellür (Hg1-xCdxTe) fotodiyotların büyütülmesi, fabrikasyonu ve karakterizasyonu rapor edilmektedir. HgCdTe filmleri Aselsan A.Ş.'de parlatılmış kadmiyum çinko tellür, CdZnTe, tabanlar üzerine moleküler ışın epitaksi (MBE) yöntemi ile büyütülmüştür. Elektriksel ve optiksel testleri yapabilmek için test matrisleri fabrike edilmiştir. Test matrisleri 30 µm adımlı ada tipli piksellerden oluşmaktadır. Test matrisleri hizalayıcı tümleştirici ile silikondan üretilmiş çıkış kartlarına basılmıştır. 28x28 µm2 alana sahip dedektörlerde gerçekleştirilen elektriksel ve optiksel karakterizasyonlar, oda sıcaklığında yaklaşık 100 µA/cm2 difüzyon dominant karanlık akım yoğunluğunun olduğunu göstermiştir. Piksellerin tepe tepkiselliği %62 kuantum verimliliği sağlayacak şeklilde 1 A/W'dır. Piksellerin karanlık akım limitli tepe dedektivitesi yaklaşık olarak 1.17x10^11 Jones'dur. Performans sınırlayan malzeme karakteristiklerini belirlemek üzere, dedektörler üzerinde Derin Seviye Geçici Spektroskopi ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ölçümler aktivasyon enerjisi, yakalama kesit alanı ve yoğunluğu sırasıyla 267 meV, 2x10^-17 cm2 ve 3x10^13 cm-3 olan bir delik tuzağının olduğunu göstermiştir. Bahis konusu tuzak, izole malzeme kusurlarından kaynaklandığına işaret edecek şekilde genişletilmiş kusur özellikleri yansıtmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis reports the growth, fabrication and characterization of extended short wavelength infrared (SWIR) mercury cadmium telluride (Hg1-xCdxTe) photodiodes with a cut off wavelength of 2.17 µm at room temperature. HgCdTe layers were grown on home-polished cadmium zinc telluride, CdZnTe, substrates by molecular beam epitaxy (MBE). Test arrays were fabricated in order to evaluate the electrical and optical characteristics of the photodiodes. Test array consists of mesa type pixels with 30 µm pitch. The test array was hybridized with silicon fan-out with flip-chip bonder. Electrical and optical characterization performed on 28x28 µm2 detectors yielded a room temperature dark current density of 100 µA/cm2 which is diffusion limited. The peak responsivity of the test diodes without anti-reflection coating is 1.0 A/W corresponding to a quantum efficiency of 62%. Dark current limited peak detectivity of the detectors is 1.17x10^11 Jones at room temperature. Deep level transient spectroscopy (DLTS) measurements were performed on the detectors in order to identify the performance limiting material characteristics. DLTS measurements yielded a hole trap with activation energy of 267 meV, capture cross section of 2.0x10^-17 cm2 and trap density of 3x10^13 cm-3. The trap does not display extended defect characteristics suggesting that it originates from isolated defects in the material.