Utilization of fiber loop ring down technique for sensing applications
Fiber halka döngü sönümleme tekniğinin sensör uygulamaları için kullanılması
- Tez No: 475090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH DANIŞMAN, DOÇ. DR. ALPAN BEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Fiber halka döngü sönümleme spektrometresi örnekle lazer ışığının çoklu etkileşmesine bağlıdır. Optik fiberin kavite halka sönümleme spektrometresine entegresiyle gelişmiştir. Ölçümün doğruluğu, örnekle lazerin çoklu etkileşmesiyle artar ve bu sayede, FTIR ve UV-VIS spektrometreleri gibi tek geçişli örnek etkileşmesine dayalı tekniklere kıyasla tespit limiti iyileştirilir. Lazerin şiddetindeki dalgalanma ve detektörün performansından bağımsız olması, bu tekniğin diğer avantajlarındandır. Bu çalışmada, 800 ve 1534 nm dalga boylu iki lazer ile üç farklı fiber halka döngü sönümleme düzeneği oluşturuldu. Işığın iletimine ve saçılmasına bağlı olan iki etkileşme şekli ile sensor bölgesi tasarlandı ve ölçüm parametreleri ve sensor bölgesinin yapısın için iyileştirmeler yapıldı. Etanol, aseton, tolüen, asetilen ve nitrojen gazları gibi kimyasallarla spektrometre parametreleri incelendi. Spektrometrenin örneğe karşı tepkisi incelendi ve kısıtlamaları tartışıldı. Son olarak, spektrometrelerin performansı literatürle kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Fiber loop ring down (FLRD) spectroscopy is based on multiple interaction of laser light with sample/analyte. It is evolved from cavity ring down spectrometer with addition of optical fiber. Measurement accuracy rises with multiple interactions and this enhances the minimum detection limit compared to other spectrometers using single pass interaction such as FTIR, UV-VIS spectrometer. The other advantages of this technique are its insensitivity to laser fluctuation and detector performance. In this study, three FLRD set-ups were constructed with two laser sources at 800 and 1534 nm. Sensor regions were designed with two interaction methods as transmission and scattering and optimization for measurement parameters and probe structure were performed. The spectrometers' parameters were examined with chemicals such as ethanol, acetone, toluene, acetylene gas, nitrogen gas. The response of the spectrometers to sample/analyte were investigated and limitations were discussed. Finally, the performance of the spectrometers was compared with the literature.