An investigation of building information modeling maturity in Turkish small-medium size enterprises architectural and engineering firms
Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletme büyüklüğündeki mimarlık ve mühendislik firmalarında yapı bilgi modellemesi olgunluğu üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 475089
  2. Yazar: RAMAZAN SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ, DOÇ. DR. ALİ MURAT TANYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya genelinde Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (MMİ) endüstrisi Yapı Bilgi Modellemesine (YBM) geçiş sürecini deneyimlemektedir. Firmalar YBM kullanımı konusunda uzmanlaştıkça, YBM olgunluğunun, hükümetler, organizasyonlar ve kullanıcılar tarafından tespiti ve değerlendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Sektördeki bu ihtiyacı karşılamak adına bir takım değerlendirme araçları kullanıma sunulmuştur. Türkiye'de de mimarlık ve mühendislik firmaları YBM'ye geçiş yapmaktadır. Fakat akademik çalışmalarda Türkiye'deki MMİ sektörü firmalarındaki YBM olgunluğu üzerine yeteri kadar odaklanılmamıştır. Bu konudaki eksikliği kapatmak adına bu çalışmada yedi mimarlık ve mühendislik firmasıyla YBM olgunluğu değerlendirmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme çalışması sektörde resmi YBM uygulama yönergesi eksikliği olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu resmi YBM dokümanı eksikliğinin pratikte ne tür engeller oluşturduğunu anlamak için Amerika ve İngiltere'deki en iyi kullanım dokümanları ile Türkiye'deki resmi hizmet belgeleri kıyaslanmıştır. Bu kıyaslama tablosundan elde edilen veriler daha sonra değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlar hem YBM olgunluğu değerlendirmesine katılan firmalardan elde edilen verilerle hem de Kalkınma Bakanlığı'nın 2013 yılında yayınlamış olduğu 10. Kalkınma Planı'nda yer alan Teknik Müşavirlik alanındaki sektör raporlarıyla desteklenerek geçerlilik kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Architecture, Engineering and Construction (AEC) industry experiences Building Information Modeling (BIM) transition process in all over the world. As the firms have advanced on BIM implementation, a necessity to benchmark the BIM performance has emerged. A couple of assessment tools were released for the sector to be used by organizations, individuals and governments to benchmark the BIM implementation maturity. The architecture and engineering firms in Turkey are also in the midst of BIM transition. However, there is little attention given to studies related with BIM maturity assessment in Turkish AEC organizations. For that reason, a BIM maturity assessment study was conducted in Turkey with seven architecture and engineering firms. The findings of the assessment study stated that the sector suffers from a lack of available official guidance and documentation on BIM implementation. In order to understand the practical handicap of the issue, the best practice guides of United States and United Kingdom were compared with Turkish practices. Based on the derived information from this comparison study, an evaluation and discussion session followed the process. At the end of the research, the findings were not only validated by comparing the results with the statements of the firms that participated in BIM maturity assessment but also has been echoed with the statements in the sector report in the 10th Development Plan of Turkey released in 2013 by the Ministry of Development.