Tekstil sanayisinde iş güvenliği yönetimi ve OHSAS TS 18001 uygulaması
Occupational safety management and OHSAS TS 18001 application in textile industry
- Tez No: 475099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SELÇUK SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Accidents, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Üretim, istihdam ve ihracat itibari ile Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri olan tekstil sektöründe iş kazaları sıklıkla görülmektedir. 2015 yılı SGK istatistiklerine göre 12,041 iş kazası gerçekleşmiş olup, bunların 15'i ölümle sonuçlanmış ayrıca 7 meslek hastalığı kayıtlara geçmiştir. İş sağlığı ve güvenliğinin çok önemli olduğu sektörde firmalar, iş sağlığı ve güvenliği politikalarını oluşturarak üretim kalitelerini arttırmak ve rekabet üstünlüğü elde etmek için OHSAS TS 18001 İSG standardını kullanmaktadır. Ancak, sektör KOBİ-yoğun bir sektör olup, gönüllü olan bu enstrüman birçok firma tarafından kullanılmamaktadır. Çalışma sonucunda, OHSAS TS 18001'in kullanıldığı firmalarda en temel sıkıntının dokümantasyon problemi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many work place accidents are frequently seen in textile industry which is one of the locomotive sectors of Turkey by production, employment and export. According to statistical data of SGK In 2015, 12,041 work place accident shappened and 15 of them resulted with death, besides, 7 occupational disease was recorded. Inthesector, firms establish OHSAS – TS 18001 standard for increasing the production quality and gaining competitive advantage. But, thesector is SME-intensiveand OHSAS TS 18001 is voluntary instrument and most of them don't preferthis. Intheresult of thestudy, documentation was observed as basic problem in firms' OHSAS- TS 18001 establisment.