Effect of recycled granular polyethylene terephthalate (PET) on fresh and hardened properties of self-consolidating concrete
Atık polieitilen tereftalat (PET) granüllerinin kendiliğinden yerleşen betonda taze ve sertleşmiş özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 475100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM MERMERDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı oranlarda polietilen tereftalat (PET) kullanımının kendiliğinden yerleşen betonun (KYB) taze özellikleri ile bazı sertleşmiş özellikleri üzerindeki etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. PET atıklarla ilgili çeşitli geri dönüşüm çalışmaları yapılmakla beraber, yüksek hacimde agrega ihtiyacı olan betona katılması da etkili bir çözüm önerisi olmaya adaydır. Bu çalışmada PET şişe atıklarının kırılmasıyla elde edilen granüllerin kendiliğinden yerleşen beton (KYB) üretiminde ince agrega olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. 4 mm'lik elekten geçirilen PET kırıkları KYB'de ince agrega ile hacimce yer değiştirilerek kullanılmış ve üretilen betonların taze özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. İncelenen taze özellikler yayılma çapı, T50 cm yayılma süresi, L kutusu yükseklik oranıdır. Üretilen PET agregalı KYB'lerin EFNARC (European Federation of National Associations Representing for Concrete) kriterlerine uygunluğu tartışılmıştır. Bunların yanı sıra PET agregası kullanımının KYB'lerin basınç ve yarma dayanımı üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla 28. günde deneyler yapılmıştır. Ayrıca, PET agregaların KYB numuneleri üzerindeki su emme kapasitesi ve kılcal su geçirimlilik değerleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara gore, PET kullanımı KYB'nin işlenebilme özelliklerini kötüleştirirken sertleşmiş özellikler üzerinde de etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an experimental program was conducted to investigate some mechanical, physical, durability and fresh properties of self-consolidating concretes made with waste granular polyethylene terephthalate (PET). Although there are various recycling methods for PET, using PET wastes in concrete production for which high volumes of aggregate is needed concrete may also be considered as an effective solution. In this study, utilization of PET granules obtained by crushing waste PET bottles as fine aggregate for production of self-consolidating concrete (SCC) is investigated. PET granules that are passed through 4 mm sieve were used in SCC production as fine aggregate replacement by volume. The effect of PET on the fresh properties of SCC was examined. The inspected fresh properties are flow diameter, T50 cm flow time, and V funnel flow time. The compatibility of the produced SCC specimens that have PET aggregate to EFNARC (European Federation of National Associations Representing for Concrete) criteria was discussed. Additionally, 28-day compressive strength test, splitting tensile strength test results were also presented in order to discuss the effect of PET aggregate on the mechanical properties of SCC. Water absorption and sorptivity results were conducted to observe the effect of PET on the permeability of SCC produced. The results indicated that using PET granules in production of SCC resulted in deterioration of workability of SCC. However, there were no significant changes in the mechanical and absorption characteristics of SCC.