Türkiye'nin elektrik enerjisi kaynakları profili ve 2023 yılı tahminleri
Turkey's electricity supply profiles and forecast for 2023
- Tez No: 475103
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin elektrik enerjisi kaynakları üzerinde durulmuş olup mevcut güncel veriler ile 2023 yılında Türkiye'nin Elektrik enerjisi profili hakkında tahminler yapılmıştır. Öncelikle elektrik enerjisinde kullanılan kaynakların tanımı ve Türkiye'de kullanımına yer verilmiş olup daha sonrasında şu anki mevcut kaynakların elektrik enerjisinde kullanım payları incelenmiştir. Mevcut verilerden yararlanarak 2023 yılında elektrik enerjisinde kullanılan kaynakların durumu ve elektrik enerjisinin gelecekte nasıl değişim göstereceği tahminlere dayalı yorumlanmıştır. Tahminlerin gerçekçi olabilmesi için kullanılan verilerin temini resmi kurumlardan edinilmiş istatistik veriler olup en güncel verilerden yararlanılmıştır. Tahminler yapılırken Eviews 9 paketi kullanılmış ve model olarak ARIMA seçilmiştir. Böylece insanlık için büyük öneme sahip olan elektrik enerjisi için bu tez ışığında gelecekteki potansiyel hakkında çok önemli tahminler ve yorumlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis work is focused on the electrical energy sources of Turkey available actual data in 2023 Turkey made assumptions about the electrical energy profile. First of all, the definition of resources used in electric energy and has given the use in Turkey then current in electric energy use of current resources shares. By taking advantage of existing data in 2023 electrical energy resources used in the State, and how the future exchange of electric energy based on estimates show. Supply of data used for realistic forecasts official institutions is statistical data acquired from the most current data. Predictions have been used as a model 9 package Eviews and ARIMA. So is of great importance for humanity electrical power in light of this thesis for a potential future as very important predictions and reviews.