Yenilenebilir enerji santrallerinin teknik ve ekonomik açıdan değerlendirilmesi: Türkiye yenilenebilir enerji dönüşüm projesi önerisi
Technical and economic evaluation of renewable energy plants: Turkey renewable energy transformation project proposal
- Tez No: 721820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZUHAN BURCU GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Enerji piyasasının dünya ekonomisini yüksek oranda etkileyecek kadar büyümesiyle birlikte farklı enerji politikalarının üretilmesi zorunluluğu kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın temel amacı; elektrik enerjisi konusunda yeni bir politika geliştirilmesi ve geliştirilen politikanın teknik, ekonomik ve hukuki açıdan sağlam bir zemine oturtularak gerçekçiliğinin sağlanmasına katkı yapılmasıdır. Amaç doğrultusunda, Türkiye coğrafyasındaki yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelinin ortaya çıkarılması, bu potansiyele uygun finansal ve ekonomik verilerin çalışılması, geçerli mevzuat hükümleriyle gerçeğe uygun sonuçlara ulaşılması çalışmanın temel hedefleri olarak belirlenmiştir. Bu hedefler çerçevesinde, çalışma teknik, ekonomik ve hukuki açılardan ele alınmıştır. Teknik kapsamda, kaynak türleri ve santral tipleri açısından Türkiye'nin elektrik üretim profili tespit edilmiştir. Hukuki olarak genel elektrik üretimini ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini destekleyen ve denetleyen kanunlara ve ilgili yönetmeliklere yer verilmiştir. Ekonomik açıdan ise, ilk etapta, güncel piyasa verileri kullanılarak ticari fizibilite çalışmaları gerçekleştirilmiş ve kaynakların yeterliliği ortaya konulmuştur. Çalışma kapsamında ortaya çıkarılan bütün bulgular ve çalışmanın hedefleri eşliğinde bir başlangıç projesi olan Yenilenebilir Enerji Dönüşüm Projesi (YEDP) geliştirilmiştir. YEDP; amacı, hedefleri ve ilkeleri olan ve elektrik enerjisi üretimini yerli ve milli kaynaklarla, sürdürülebilir şekilde üretmeyi öngören bir başlangıç projesi olarak tanımlanabilir. YEDP finansal kaynak kullanımı konusunda literatürden ayrışarak kendi ortaya koyduğu finansal model ile kaynak problemine görece basit bir çözüm geliştirmiştir. YEDP, ülkenin 81 ilini kapsayan 21 dağıtım bölgesi ve bu bölgelerin potansiyellerine ve ihtiyaçlarına teknik bakış açısıyla yaklaşarak Türkiye'nin 2025 yılına kadar olası enerji talebini karşılayacak şekilde kurgulanmıştır. Araştırma kapsamında konulan gerçekçilik hedefine YEDP sonuçlarında ulaşılmış teknik, ekonomik ve hukuki olarak güncel koşullarla kıyaslanabilir sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the energy market grows to a large extent, it affects the world economy, and hence the necessity of creating different energy policies has emerged spontaneously. The main purpose of this study is to develop a new energy policy and to ensure that the developed policy is realistic in the aspects of technical, economic, and legal terms. In line with the objectives of the study, the main objectives of the study are to uncovering the potential of renewable energy resources in the geography of Turkey, to study the financial and economic data suitable for this potential and achieving realistic results with the provisions of the current legislation. Within the framework of these objectives, the study was discussed from technical, economical and legal aspects. In technical perspective, power generation profile of Turkey has been determined in terms of resource types and power plant types. In legal perspective, the laws and the regulations which supporting and supervising general electricity production and electricity production from renewable resources, were examined. Economically, commercial feasibility studies were carried out in the first place using current market data and the adequacy of resources was demonstrated. The Renewable Energy Transformation Project, which is a start-up project, was developed in line with all the data and findings revealed within the scope of the study and the objectives of the study. The RETP can be defined as a start-up project that has its purpose, goals and principles and aims to produce electrical energy with domestic and national resources in a sustainable manner. The RETP has developed a relatively simple solution to the resource problem with the financial model which diverges from the literature on the use of financial resources. The RETP, has been designed to meet Turkey's potential energy demand until 2025 by approaching 21 distribution regions covering 81 provinces of the country by looking at the potentials and needs of these regions from a technical point of view. The realism target set within the scope of the research was achieved in the RETP results, and the obtained results revealed that there is technically, economically and legally comparable to current conditions.