Renklendirici katkıların polimer beton özelliklerine etkisi
Effect of coloring additives properties on polymer concrete
  1. Tez No: 475111
  2. Yazar: BİRCAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kendilerine özgü yapıları ile pek çok alanda kullanılan polimerler günümüzde gerek inşaat gerekse diğer sektörlerde yaygın olarak yer almaktadır. İnşaat mühendisliğinde polimerler ana taşıyıcı yapı elemanı üretiminde kullanıldığı gibi mevcut malzemelerin iyileştirilmesinde veya dayanımlarının arttırılmasında da kullanılabilmektedirler. Son yıllarda önem kazanan polimer betonu dünyada da geniş bir kullanım sahası bulmuştur. Özellikle hasara uğrayan yapıların onarım ve güçlendirilmesinde tamir malzemesi olarak sıkça kullanılmaktadır. Polimer beton güçlendirme ve onarım yanı sıra renklendirici katkılar kullanılarak mimari yapı elemanı olarak da kullanılabilir. Renkli betonların yapıda taşıyıcı elemanlarda kullanılması halinde işlenebilme, dayanım ve dayanıklılık özellikleri daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, polimer beton üretiminde faz malzemesi olarak kullanılan, mineral ve/veya renklendirici katkı olan pigmentlerin polimer beton özellikleri üzerindeki etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Matris olarak iki farklı reçine türü (polyester ve viniliester), faz malzeme olarak ise mineral kökenli malzeme (standart CEN kumu) ve üç farklı pigment türünden (inorganik pigment, pigment pasta, sedef pigment) üç farklı renk (kırmızı, siyah, beyaz) kullanılarak polimer betonlar üretilmiştir. Araştırma deneyleri için faz malzeme kullanım oranları basınç mukavemeti, işlenebilirlik ve maliyet kriterleri dikkate alınarak, polyester reçine için %50 ve %100 mineral oranı, vinilester reçine için %25 ve %50 mineral oranlı, pigment kullanım oranı %5, % 10 ve %15 olarak ön deneyler sonucunda belirlenmiştir. Üretilen polimer betonların; birim hacim kütle, ultrases geçiş hızı, eğilme ve basınç dayanımları, akma-çekme dayanımları ve elastisite modülü deneyleri, FTIR (Fourıer Dönüşümlü Kızılötesi) kimyasal analizleri ve renk analizleri ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polymers, used in many fields with their own special structure, are taken place widespread in construction as well as in other sectors today. In civil engineering, polymers are used producing the main bearing building material and also improving and increasing the strength materials in hand. Polymer concrete, gained importance in recent years, has also found a wide usage area in the world. It is frequently used especially in the damaged buildings to strength and to repair as a fixing material. Polymer concrete can be used as reinforcing and repairing as well as architectural building element using coloring additives. If colored concrete is used in the construction elements in the building, its workability, strength and durability properties gain more importance. In this study, the production phase material is used as polymer concrete, the mineral and/or coloring additive of pigments was investigated the effect of the polymer concrete. Two different types of resin as a matrix (polyester and vinylester), phase of the material as the material of mineral origin (CEN standard sand) and from three different types of pigment (inorganic pigment, pigment paste, psoriasis pigment) three different colors (red, black, white) were produced using the polymer concretes. For research experiments, utilization rates of phase material determined by according to the criteria compressive strength, workability and cost conducting preliminary that 100% and 50% of the mineral filler material utilization rate for polyester resin, 50% and 25% of the mineral filler material utilization rate for vinylester resin, and 5%, 10% and 15% of pigment utilization rate. The produced polymer concretes; unit volume mass, ultrasonic pulse velocity, flexural and compressive strengths, yield and tensile strengths, elasticity modulus tests, FTIR (Fourıer Alternating Infrared) chemical analysis and color analysis were investigated.