Kentsel dönüşüm uygulamalarının peyzaj mimarlığı açısından araştırılması; Isparta örneği
Investigation of urban renewal applications in terms of landscape architecture; Isparta case
  1. Tez No: 475116
  2. Yazar: BÜŞRA CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde giderek yaygınlaşan ve kentsel yöneticiler tarafından önemsenen kentsel yenileme (kentsel dönüşüm) çalışmaları kentsel yapının değişmesine ve gelişmesine önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda kentsel yenileme; yitirilen bir ekonomik etkinliğin yeniden geliştirilmesi ve canlandırılması; toplumsal dışlanma olan alanlarda, toplumsal bütünleşmenin sağlanması; çevresel kalitenin ve yaşam alanı standardının yeniden oluşturulmasını amaçlayan eylem planlamalarıdır. Dolayısıyla, kentsel yenileme çökme ve bozulma olan kentsel mekanın ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşullarını, kapsamlı ve bütünleşik yaklaşımlarla iyileştirmeye yönelik uygulanan stratejilerinin bütünüdür. Bu nedenle yeni kentsel alanların planlanması ve geliștirilmesinden çok, var olan kentsel alanların planlanması ve yönetimi ile ilgilidir. Bu çalışma kentsel yenileme projelerinde algılanan yapısal ölçekli düzenlemelerin dışında; yaşanabilir, sağlıklı ve estetik kalitenin sağlandığı bütüncül peyzaj mekan düzenlemelerine dikkat çekmek adına oluşturulmuştur. Isparta kent ölçeğinde alan kriter analizi doğrultusunda belirlenen Karaağaç Mahallesi çalışmanın yapılacağı örnek alan olarak belirlenmiştir. Çalışma alanında anket çalışması uygulanmış ve % 5 hata payı gözetilerek örnekleme kişi sayısı tespit edilmiştir. Anket verileri SPSS programında Person Ki-Kare yöntemine göre analiz edilmiş ve sonuçlar tablolar halinde hazırlanmıştır. Böylece anket çalışması ve GZFT analizi ile mevcut sorun tespiti yapılmış, hedef ve amaçlar doğrultusunda alana yönelik örnek bir kentsel yenileme konsepti geliştirilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye ve Isparta kenti ölçeğinde kentsel yenileme çalışmalarında özellikle mevzuat, projelendirme, uygulama boyutunda benzer sorunların olduğu görülmüş ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban renewal (urban transformation) studies, which are becoming increasingly prevalent today and are considered to be important by urban administrators, make an important contribution to the change and development of urban structure. In this context Urban renewal is an action plan aimed at the are-development and revitalization of a lost economic activity, ensuring social integration in areas of social exclusion, reconstruction of the environmental quality and the living space standard. Therefore, Urban renewal, strategies for improving the economic, social, physical and environmental conditions of collapsed and deteriorated space withcomprehensive and integrated approaches. For this reason, it is about the planning and management of existing urban areas rather than the planning and development of new urban areas. This study apart from the perceived structural scales in urban renewal projects; was attract attention to integrated landscape layout that provide healthy and aesthetic quality. In Isparta city scale, Karaağaç District determined in the direction of area-criterion analysis, is defined as a sample area to be studied. Survey study was applied in the study area and Sampling The number of Persons has been determined with a margin of error of %5. The survey data were analyzed according to the“Person Ki-Kare”method in the SPSS program and the results were prepared in tabular form. So, the current problem is detected with survey study and SWOT analysis, an exemplary urban renewal concept was developed for the area in the direction of targets and aims. Consequently, In Turkey and Isparta city scale, there are similar problems in the urban renewal works, especially in the legislation, projecting and application phases andoffers a solution to these problems.