Van Gölü havzasının 3B hız modellemesi
3D velocity modeling of Van Lake basin
- Tez No: 475117
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, Van Gölü havzanın sismotektonik özelliklerinin ortaya konulmasını amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Van Gölü havzasını içeren alanın kabuğunda, P ve S dalgaları hız değişimi ile Poisson oranı değişimi belirlenmiştir. Zamansal olarak değişimin ortaya konulması ile birlikte 23 Ekim 2011 Van depremi öncesi ve sonrasında hız ve Poisson oranın nasıl bir değişim gösterdiği ortaya konulmuştur. Tüm bunlarla birlikte 23 Ekim 2011 Van Depremi'nin odak mekanizması çözümü ve deprem parametreleri ile tomografik sonuçlarla uyumlu olup olmadığı incelenmiştir. Van Gölü Havzası'nın kabuk yapısı ve hız dağılımı Zhao vd. (1992) tarafından geliştirilen Üç Boyutlu Poisson Tomografisi metodu ile incelenmiştir. Bu amaçla Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) tarafından işletilen deprem istasyonlarında kaydedilen depremlerin katalog ve bülten verileri kullanılmıştır. Bu istasyonlar 25 geniş bant ve 3 kısa periyotlu sismograflardan oluşmaktadır. İnceleme alanında 2007 ile 2016 yılları arasında oluşmuş 13409 adet depreme ait parametreler ve cisim dalgası varış zamanları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, It is aimed to determine the seismotectonic properties of Van Lake basin. In this situation, in the crust of the area containing the Van Lake basin, the variation of Poisson ratio with the change of velocity of P and S waves was determined. It is demonstrated the change of seismic velocity and poisson ratio before and after of mainshock of October 23, 2011 Van Earthquake. With all these, October 23, 2011 Van Earthquake focal mechanism solution and earthquake parameters and whether it is compatible with tomographic results. Lake Van basin crust structure and velocity distribution were investigated by the method of three-dimensional Poisson Tomography method developed by Zhao et al. (1992). For this purpose, the catalog and bulletin data recorded by seismic stations operated by Boğaziçi University Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute (KOERI) were used. These stations consist of 25 board-band and 3 short-period seismographs. The parameters and arrival times of body waves of 13409 earthquake occurred between 2007 and 2016 in the investigating region.