GD Anadolu bindirme kuşağının 3B sismik verilerle yorumlanması
Interpretation of the SE Anatolian thrust belt using 3D seismic data
- Tez No: 475115
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT OKYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bindirme kuşağındaki hidrokarbon potansiyel alanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Jeofiziksel araştırma öncesi bölgenin tektonik oluşumu ve stratigrafisi kapsamlı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca, rezervuar kayaç niteliğindeki Sabunsuyu Formasyonu'nun tanımlaması için bölgedeki kaynak ve rezervuar kayaların özellikleri araştırılmıştır. Herhangi bir bölgede hidrokarbon potansiyelinin belirlenmesine yönelik olarak, tez kapsamında sismik programlama ve veri toplama süreçleri, sismik programların önerilmesi ve dizaynı (rejyonal sismik, yarı-detay sismik ve detay sismik) ile sismik programlarda kullanılan veriler ve sismik program türleri (2B-3B sismik) açıklanmıştır. Çalışma alanın karmaşık jeolojik özellikleri sismik verilerin görüntü kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle söz konusu sahada Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın sahip olduğu 3B sismik veri yüksek çözünürlüğünden ve kalitesinden yararlanılmıştır. 373 km2'lik yüzölçümüne sahip çalışma bölgesindeki hidrokarbon potansiyeli taşıyan alanların belirlenmesi tezin ana amacını oluşturmaktadır. Yorum aşamasında çalışma bölgesindeki fayları belirlemek için veri işlem aşaması tamamlanmış olan sismik veriye karınca izleme nitelik“ant tracking”işlemi uygulanmıştır. Sismik veriler çalışma alanı içerisindeki ve çevresindeki 29 adet kuyudan elde edilen veriler (düşey sismik hız, kontrol atışı ve sonik log) ile deneştirilerek, Sabunsuyu Formasyonu'na ait ortalama hız haritalanmıştır. Daha sonra hız haritasına derinlik dönüşümü yapılarak formasyonun yapısal haritası elde edilmiştir. Dadaş Formasyonu'nda ki toplam organik karbon miktarı (%1,13-%6,68) bu formasyonun kaynak kaya olabileceğini işaret etmektedir. Ayrıca formasyondaki spor renk indeksi (7.5-8), Dadaş Formasyonu'nun olgun-ileri olgun olduğunu, yani petrol türü zonunda yer aldığını göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışmada potansiyel hidrokarbon alanları belirlenmiş ve elde edilen bilgilerin gelecekteki keşif çalışmaları için bir veri tabanı oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the hydrocarbon potential areas in the thrust belt in the Southeast Anatolia region. Before geophysical research, the tectonic evolution and stratigraphy of the area was comprehensively explained. Additionally, for definition of the Sabunsuyu Formation with reservoir rock qualities, the characteristics of source and reservoir rocks in the region were investigated. As with determination of the hydrocarbon potential of any region, the thesis explains seismic programming and data collection processes, recommendation and design of seismic programs (regional seismic, semi-detailed seismic and detailed seismic), together with data used by seismic programs and types of seismic programs (2D-3D seismic). The complicated geologic characteristics of the study area directly affect the image quality of seismic data. As a result, for this field 3D seismic data with high resolution and quality owned by Turkish Petroleum Corporation (TPAO) were used. The main aim of the thesis comprises determination of the area with hydrocarbon potential in the 373 km2 study region. In the interpretation phase, the“ant tracking”process was applied to seismic data with data processing completed to determine faults in the study region. Seismic data were correlated with data obtained from 29 wells (vertical seismic velocity, check-shot and sonic log) in the study area and surroundings and the mean velocity of the Sabunsuyu Formation was mapped. Later depth transformation was performed on the velocity map to obtain a structural map of the formation. The total organic carbon content (1.13-6.68%) of the Dadaş Formation indicates this formation may be a source rock. Additionally, the spore color index (7.5-8) of the formation indicates the Dadaş Formation is mature-overmature; in other words is located within the petrol type zone. In conclusion, in this study potential hydrocarbon areas were determined and it is considered that the information obtained will form a database for future exploration studies.