Bacillus subtilis ile katı faz fermantasyonuna (KFF) tabi tutulan ayçiçeği tohumu küspesinin (ATK) yem değerinin belirlenmesi
Solid state fermentation with Bacillus subtilis subject to determination of the feed value in sunflower meal
  1. Tez No: 475118
  2. Yazar: CANER UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULHATTİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Bacıllus Subtilis (BS) ile Katı Faz Fermantasyonuna (KFF) tabi tutulan ayçiçeği tohumu küspesinin (ATK) yem değerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, KFF işlemi iki farklı nem düzeyinde (% 66 ve % 80 ) ve 4 farklı inkübasyon süresi ( 0, 24, 48 ve 72 saatlerinde) koşullarında yürütülmüştür. ATK örneklerinde kuru madde, ham protein, ham kül, pH, serbest amino nitrojen (SAN), ucucu yağ asitleri ve fitik asit analizleri yürütülmüş, son üründe ise Bacillus subtilis bakteri sayımı çalışılmıştır. İki farklı nem içeriğine sahip ATK örneklerinde yapılan analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Kuru madde (KM) miktarı düşük nem düzeyinde ilk 24 saatte istatistiki açıdan önemli bir şekilde artarken (P0.05). Yüksek nem koşullarında ise fermantasyon süresi boyunca istatistiki açıdan KM miktarında önemli bir azalma saptanmıştır (P0.05). SAN miktarı düşük nem düzeyinde ilk 24 saatte önemli miktarda artarken (P0.05). Yüksek nem ile gerçekleşen fermantasyonda SAN'da önemli bir artış saptanmıştır (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, It is aimed to determine the feed value of sunflower seeds (ATK) subjected to Solid Phase Fermentation (KFF) with Bacillus subtilis (BS). For this purpose, we tested the effect of two different moisture levels of sunflower meal in solid state fermentation (66% and 80%) over a course of four different incubation periods (0, 24, 48, 72 hours). Dry matter, crude protein, crude ash, pH, volatile fatty acids and phytic acid contents of all feed samples were analyzed and their viable cell counts of Bacillus subtilis were counted. When examined all these results, the quantity of dry matter remarkably increased at the 24th hour at low humidity level (P0.05). However, this decrease was not significant. During the fermentation process, a statistically significance decrease in the dry matter content at high humidity level was not seen. A significant increase of crude protein (P0.05). The level of free amino nitrogen remarkably increased at the 24th hour at low humidity level (P0.05). At high humidity level, a remarkable increase in the level of free amino nitrogen (P0.05).